Dotacje na kontynuację realizowanych inwestycji środowiskowych

Do 19 stycznia przyszłego roku jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy świadczący usługi wodno-kanalizacyjne w zakresie obowiązków własnych gmin mogą ubiegać się o unijne dotacje z tzw. działania 1.1 programu „Infrastruktura i środowisko”.

Celem działania 1.1 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM" jest wspieranie takich inwestycji, które przyczyniają się do ochrony środowiska poprzez zwiększenie ilości oczyszczanych ścieków, poprawę ich parametrów oraz rozbudowę infrastruktury służącej do przyjmowania nieczystości z gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i wszystkich innych podmiotów. Przekładając to na konkretne projekty inwestycyjne chodzi m.in. o budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych oraz systemów kanalizacji zbiorczej (pod warunkiem, że będzie ona podłączona do już istniejącej oczyszczalni). Dodatkowo, w uzasadnionych przypadkach, w zakres takiego projektu może zostać włączona budowa i modernizacja systemów zaopatrzenia w wodę oraz budowa kanalizacji deszczowej. Jednak wartość wydatków związanych z tymi ostatnimi pracami nie może przekraczać 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia (z zastrzeżeniem, że budowa kanalizacji deszczowej, która jest przedmiotem dofinansowania ze środków Funduszu
Spójności może mieć miejsce jedynie w przypadku rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i deszczową).

Co istotne, na otrzymanie dotacji mogą liczyć także te samorządy, które planują rozszerzyć zakres dotychczas zrealizowanych lub obecnie realizowanych działań ze wskazanego zakresu. W szczególności dotyczy to także takich projektów, związanych z budową lub rozbudową oczyszczalni oraz sieci kanalizacyjnej, na które samorząd uzyskał już wcześniej wsparcie z funduszy unijnych (z programu „Infrastruktura i środowisko"). Tym samym istnieje możliwość rzeczowego rozszerzenia zakresu realizowanych obecnie lub przeprowadzonych wcześniej inwestycji.

Ponadto, warto zauważyć, że wbrew dosłownej nazwie działania 1.1, w obecnie przeprowadzanym konkursie wolno zgłaszać projekty, które będą realizowane w aglomeracjach liczących już od 10 tys. tzw. równoważnej liczby mieszkańców (a nie wyłącznie od 15 tys. RLM)

Jak już zostało zauważone, wnioski o dofinansowanie mogą składać:

- jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki,

- podmioty świadczące usługi wodno-ściekowe w ramach realizacji obowiązków własnych gmin.

Ostateczny termin na ich złożenie upływa 19 stycznia przyszłego roku. Wnioski, które do tego dnia nie wpłyną do właściwej instytucji, nie będą podlegały ocenie. A właściwą instytucją dla projektów o szacowanej wartości powyżej 25 mln euro jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Kancelaria NFOŚiGW, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa). Z kolei inwestycje o przewidywanej niższej wartości powinny być zgłaszane do właściwych, ze względu na miejsce realizacji projektu, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Na dofinansowanie najlepszych projektów przeznaczono 20 mln euro. Przy tym, kwota ta została podzielona w ten sposób, że 10 mln zasili inwestycje zaplanowane w miastach 10-15 tys. mieszkańców (RLM), a drugie tyle inwestycje realizowane w większych aglomeracjach. Maksymalne dofinansowanie może zostać przyznane na poziomie 85 proc. (kosztów kwalifikowanych).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)