Trwa ładowanie...
d4kt93m

"Dostojewski - teatr sumienia" według Wajdy

Fotografie, reżyserskie wskazówki Andrzeja Wajdy oraz kostiumy i rekwizyty Krystyny Zachwatowicz z trzech przedstawień - "Biesy", "Nastazja Filipowna" według "Idioty" oraz "Zbrodnia i kara" - zaprezentowano na wystawie "Dostojewski - teatr sumienia". Można ją oglądać od wtorku w warszawskim Muzeum Literatury.

d4kt93m

Andrzej Wajda podkreślił, że do tego pisarza, którego twórczością zajmuje się przez 25 lat, ma osobisty stosunek, dlatego chciał, by ta ekspozycja trafiła do Muzeum Dostojewskiego w Sankt Petersburgu. Uznał też, że wcześniej warto pokazać ją w Warszawie.

Według Wajdy, fotografie spektakli są świadectwem tego, że Polacy potrafili wystawiać inscenizacje tego autora, mimo cenzury i specjalnej zgody władz PRL.

Krystyna Zachwatowicz przyznała, że twórczość Dostojewskiego zawsze ją interesowała - jeszcze przed wspólnymi realizacjami z Andrzejem Wajdą. Same zaś projekty scenografii wymagały znacznej ilości studiów. Wystawa w Warszawie potrwa do 1 lutego, od 1 marca, przez miesiąc, pokazywana będzie w Rosji. (an)

d4kt93m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kt93m
Więcej tematów