Trwa ładowanie...

Dostaniemy gigantyczne pieniądze? Polacy nie wierzą w obietnice PiS

- Napadli na Polskę i uczynili nam ogromne szkody. Muszą zrozumieć, że z tym workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą - grzmiał niedawno Jarosław Kaczyński przekonując, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne. Z najnowszego sondażu dla Wirtualnej Polski wynika jednak wprost, że Polacy nie wierzą prezesowi PiS, iż Polska otrzyma 6,2 biliona złotych, których domaga się polski rząd.

Dostaniemy gigantyczne pieniądze? Polacy nie wierzą w obietnice PiSDostaniemy gigantyczne pieniądze? Polacy nie wierzą w obietnice PiSŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d49ep8g
d49ep8g

1 września na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

- To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa. Ale jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni, to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia. Wtedy się zaczną rozmowy - mówił przed kilkoma tygodniami prezes PiS Jarosław Kaczyński. W jego ocenie Niemcy muszą zrozumieć, że "z workiem zbrodni na plecach daleko nie zajdą". - Nie wiem, ile lat będzie trwała ta walka - dodał były wicepremier.

Na początku października oficjalna nota ws. reparacji została podpisana przez szefa MSZ Zbigniewa Raua. Jak się jednak okazuje, dokument może zawierać pewne luki. - Z ust pana ministra Wawrzyka dowiedzieliśmy się, że Polska nie występuje o reparacje i że w tekście tej noty to słowo się nie znajduje - poinformował poseł KO Dariusz Rosati, który wraz z Pawłem Kowalem i Bartłomiejem Sienkiewiczem udał się we wtorek na kontrolę poselską do MSZ.

Polska otrzyma pieniądze? Nowy sondaż WP nie pozostawia złudzeń

O kwestię reparacji wojennych od Niemiec zapytaliśmy w nowym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Jednoznacznie wynika z niego, że zapewnienia polityków Prawa i Sprawiedliwości o tym, że Polska otrzyma ogromne pieniądze, nie trafiają do Polaków.

d49ep8g

Aż 66,2 proc. badanych uważa, że Polska nie dostanie żadnych odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową (z czego 45,8 proc. zdecydowanie nie zgadza się z poglądem, że strona niemiecka wypłaci nam jakiekolwiek środki).

Inaczej sądzi 28 proc. badanych, z czego jednak zaledwie 10,8 proc. odpowiada na pytanie, czy uda się wyegzekwować wypłatę reparacji - "zdecydowanie tak".

5,9 proc. respondentów nie potrafiło ocenić, czy Polsce uda się otrzymać pieniądze od Niemiec.

Sondaż WP WP
Źródło: WP

Zwolennicy PiS wierzą w zapewniania Kaczyńskiego

O sprawę reparacji wojennych zapytaliśmy też zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Wyniki prezentują się zgoła odmiennie. 68 proc. uczestników tego badania dla WP twierdzi, że Polska zdoła wywalczyć od Niemiec ponad 6,2 biliona złotych.

d49ep8g

Przeciwnych tej opinii jest 26 proc. ankietowanych, z czego tylko 1 proc. zdecydowanie uważa, że strona polska nie otrzyma żadnych pieniędzy.

6 proc. wyborców obozu rządzącego nie potrafi ocenić, czy Niemcy wypłacą nam odszkodowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Tusk wyeliminuje konkurenta? "Dąży do rozbicia"

Jednoznaczna opinia zwolenników opozycji

Całkowicie inną ocenę szans Polski na otrzymanie reparacji za II wojnę światową mają natomiast wyborcy partii opozycyjnych. Aż 89 proc. jest pewnych, że Polsce nie uda się wyegzekwować wypłaty środków od Niemiec.

d49ep8g

W zapewnienia, że Polska dostanie pieniądze politykom Prawa i Sprawiedliwości wierzy tylko 9 proc. zwolenników opozycji (z czego 2 proc. jest zdecydowanie przekonanych o ostatecznym sukcesie w tej sprawie).

2 proc. badanych popierających na co dzień opozycję nie potrafiło wskazać, jak ostatecznie zakończy się temat reparacji wojennych od Niemiec.

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49ep8g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49ep8g
Więcej tematów