Trwa ładowanie...

Putin ogłasza "triumf". Kpin po mowie nie brakuje

Telewizyjne sobotnie wystąpienie Władimira Putina zdenerwowało Antona Geraszczenkę, doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Prezydent Federacji Rosyjskiej z triumfem ogłaszał, że Morze Azowskie stało się właśnie integralną częścią Rosji, a siebie z wyraźnym zadowoleniem porównywał do Piotra I. "Myślę, że to on doprowadzi do ostatecznego upadku Rosji" - kwituje Geraszczenko.

Rosyjski prezydent chciałby być jak Piotr I Wielki. To jego ulubiona postać historyczna, którą stara się naśladowaćRosyjski prezydent chciałby być jak Piotr I Wielki. To jego ulubiona postać historyczna, którą stara się naśladowaćŹródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d47b3ju
d47b3ju

Władimir Putin nie po raz pierwszy przywołuje, w związku ze swoimi podbojami, postać imperatora Piotra I Wielkiego. To jego bohater. Na te zapędy i zapatrzenie w dokonania cara z dynastii Romanowów, który zmodernizował armię oraz flotę i uczynił z Rosji imperium, zwraca także uwagę amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Putin podkreśla często, że Piotr I Wielki "również walczył o dostęp do Morza Azowskiego". W ten sposób Putin tłumaczy "specjalną operację wojskową", czyli inwazję na Ukrainę.

d47b3ju

W telewizji ogłosił z triumfem, że Morze Azowskie stało się właśnie "częścią Federacji Rosyjskiej". - Taka jest prawda - akcentował. - Piotr Wielki walczył, żeby je mieć - oznajmił nieskromnie Putin, sugerując, że "przebił" dokonaniami cara.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Orban się doigrał w NATO. Przez kontakty z Putinem Węgrzy nie są zapraszani 

Doradca ukraińskiego ministra: Putin myśli, że jest Piotrem I

Powiedział również, że najważniejsi są ludzie, którzy żyją na tym obszarze - domyślnie "zdobytym" czy raczej "wyrwanym". - Rezultaty referendum pokazały dobitnie, że ludzie ci chcą być w Rosji, chcą być częścią naszego kraju, kultury, tradycji, języka. To najważniejsze. Oni są teraz z nami. Miliony ludzi! - cieszy się dyktator.

"Myśli, że jest fajniejszy niż Piotr I Wielki w 'łączeniu' terytoriów i ludzi do swojego 'imperium'. Myślę, że to on doprowadzi Rosję do ruiny" - komentuje Anton Geraszczenko, zamieszczając to nagranie na swoim koncie na Twitterze.

"Przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina w Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny w Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów" - oceniają analitycy ISW.

d47b3ju

Akcentują także, że zarówno ten przekaz, jak i reakcje na niego w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej są nie do pogodzenia z jakimikolwiek rozejmem czy negocjacjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47b3ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d47b3ju
Więcej tematów