Trwa ładowanie...
dktoryr

Doradca Putina: w kwestii mistrali chcemy okrętów lub zwrotu pieniędzy

Rosja będzie usatysfakcjonowana każdym z dwóch rozwiązań problemu francuskich mistrali: otrzymaniem okrętów lub zwrotem pieniędzy - powiedział doradca prezydenta Rosji Władimira Putina. Oba warianty nas urządzają - oświadczył Jurij Uszakow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mistral "Władywostok"
Mistral "Władywostok" (AFP)
dktoryr

Doradca rosyjskiego prezydenta zaznaczył, że w rozmowach, jakie w sobotę przeprowadzili przywódcy Rosji i Francji, Władimir Putin i Francois Hollande, tematu mistrali nie poruszano. - Hollande nie podjął tego tematu, a z naszej strony też nie było prób jego poruszenia - powiedział Uszakow.

Po rozmowach z Hollande'em na moskiewskim lotnisku Wnukowo Putin oświadczył, że Rosja powinna otrzymać zwrot poniesionych kosztów, jeśli Francja nie dostarczy jej okrętów desantowych typu Mistral. W przeddzień francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian ostrzegł, że mistrale mogą nigdy nie zostać Rosji dostarczone.

Planowaną pierwotnie na październik dostawę Rosji pierwszego okrętu desantowego typu Mistral prezydent Francji Hollande połączył z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pod koniec listopada Hollande oświadczył, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu.

Oba okręty typu Mistral - "Władywostok" i "Sewastopol" - Rosja kupiła we Francji za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

dktoryr

Podziel się opinią

Share
dktoryr
dktoryr
Więcej tematów