WP

Doniesienia o użyciu broni chemicznej w Aleppo - zginęła matka z dwojgiem dzieci

• Trzy osoby zginęły w ataku sił rządowych na opanowane przez rebeliantów dzielnice Aleppo na północy Syrii - poinformował pracownik miejscowych służb ratunkowych
• Atak został przeprowadzony z użyciem broni chemicznej; zginęła matka z dwojgiem dzieci
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W wyniku walk sił rządowych z rebeliantami (na zdjęciu ich czołg) wciąż giną cywile w Aleppo
W wyniku walk sił rządowych z rebeliantami (na zdjęciu ich czołg) wciąż giną cywile w Aleppo (AFP, Fot: Omar Haj Kadour)
WP

Informację przekazał Chaled Harah, który jako pierwszy po ataku udzielał pomocy. Napisał w internecie, że śmigłowiec sił rządowych zrzucił w środę wieczorem cztery bomby beczkowe na jedną ze wschodnich dzielnic Aleppo. Jego zdaniem jedna z bomb zawierała chlor, którego użycia w charakterze gazu bojowego zabrania prawo międzynarodowe.

Na razie informacja ta nie została potwierdzona. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało, że siły rządowe zrzuciły pewną liczbę bomb beczkowych na dzielnice rebeliantów, w wyniku czego dwie osoby zginęły, a wiele miało trudności z oddychaniem. Obserwatorium nie wspomina jednak o użyciu chloru.

Chlor jest silnie toksyczny, podrażnia układ oddechowy i błony śluzowe, a zatrucie może prowadzić do śmierci. Był wykorzystywany jako gaz bojowy podczas I wojny światowej.

WP

Niepotwierdzone doniesienia o użyciu chloru wobec ludności cywilnej pojawiły się na początku sierpnia w opanowanej przez rebeliantów miejscowości Sarakeb w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii, gdzie dzień wcześniej zestrzelono rosyjski śmigłowiec z pięcioma wojskowymi na pokładzie.

Następnego dnia wspierające syryjskie siły rządowe armia rosyjska oskarżyła o użycie broni chemicznej rebeliantów w Aleppo; w tym ataku miało zginąć siedem osób. USA nie potwierdziły tych informacji.

Polub WP Wiadomości
WP
WP