Trwa ładowanie...

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem

Na żadnym ze spotkań z prezydentem Władimirem Putinem żadna propozycja o podziale Ukrainy nie padła. W 2008 roku nie było spotkania w cztery oczy - powiedział b. premier Donald Tusk.

Share
Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2k4yzb

Czytaj więcej w raporcie specjalnym:

Tusk w Tok Fm odniósł się do wypowiedzi byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, który wywołał polityczną burzę swoją wypowiedzią dla amerykańskiego portalu Politico. Portal napisał, cytując Sikorskiego, że w 2008 roku podczas wizyty Tuska w Moskwie Putin miał proponować szefowi polskiego rządu udział w podziale Ukrainy.

- Na żadnym ze spotkań z prezydentem Putinem żadna taka propozycja nie padła - powiedział Tusk. Dodał także, że Ukraina nigdy nie była w agendzie spotkań, a spotkanie w Moskwie w 2008 roku nie było spotkaniem w cztery oczy, ale spotkaniem w wąskim gronie, w którym uczestniczyło cztery-pięć osób.

- Nie było spotkań w cztery oczy w Moskwie. Było tzw. spotkanie w wąskim gronie i być może niektórzy mylą te formuły, ale spotkanie w wąskim gronie to jest w tym przypadku cztery na cztery bądź pięć na pięć. Uczestniczyli w nim ówczesny minister Nowak, jeśli dobrze pamiętam, Grupiński, Sikorski, ambasador Bahr - mówił Tusk.

d2k4yzb

Przypomniał też, że wszystkie spotkania tej rangi są szczegółowo odnotowywane, a pierwszym odbiorcą tych informacji i notatek jest prezydent, którym wówczas był Lech Kaczyński.

- Cała ta historia pokazuje, że pamięć ludzka bywa omylna. (...) Emocje są nieadekwatne w stosunku do tego, co dzieje się na świecie - podsumował Tusk.

- Kiedy Radosław Sikorski powiedział, że pamięć go zawiodła, sprawę po prostu zamknął - dodał.

Sikorski: zawiodła mnie pamięć

Marszałek sejmu, b. szef MSZ odnosząc się do wypowiedzi dla portalu Politico, powiedział, że w sprawie przebiegu rozmów w Moskwie "zawiodła" go pamięć. - Po sprawdzeniu okazało się, że w Moskwie nie było spotkania dwustronnego premier Tusk - prezydent Putin - oświadczył Sikorski.

d2k4yzb

Klub PiS złożył wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka sejmu w związku z publikacją portalu Politico. Pozostałe kluby zastanawiają się nad decyzją ws. wniosku. PO podkreśla, że wyjaśnienia marszałka kończą sprawę.

d2k4yzb

Podziel się opinią

Share
d2k4yzb
d2k4yzb
Więcej tematów