Trwa ładowanie...

Donald Tusk ws. Szonert-Biniendy: postanowiliśmy skłonić prokuraturę do działania

Postanowiliśmy skłonić prokuraturę do działania. To skandal, który fatalnie wpływa na reputację Polski. W głowie się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem - mówił Donald Tusk, odnosząc się do publikacji konsul honorowej RP w Ohio Marii Szonert-Biniendy.

Share
Donald Tusk ws. Szonert-Biniendy: postanowiliśmy skłonić prokuraturę do działania
Źródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d3sk03r

"Skandal ten będzie kosztował Polskę"

Kilka dni temu na swym profilu na Facebooku Maria Szonert-Binienda zamieściła fotomontaż przedstawiający szefa Rady Europejskiej ubranego w mundur SS. Pełnomocnik Tuska Roman Giertych skierował w sobotę wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie zniewagi.

- Mogę z przykrością stwierdzić, że do tej pory prokuratura nie wykazywała gorliwości, żeby ścigać z urzędu te ewidentne wykroczenia, czy przestępstwa, dlatego tym razem postanowiliśmy, bo to jest oczywiście za moją zgodą, jednak skłonić prokuraturę do działania - powiedział Donald Tusk dziennikarzom w Brukseli.

Dodał, że "skandal ten będzie też kosztował Polskę". - Szczerze mówiąc, to mi się w głowie nie mieści, że ktoś taki może być konsulem, i to jeszcze honorowym, Rzeczypospolitej - zaznaczył były premier.

d3sk03r

Odnosząc się do faktu, że nie po raz pierwszy jest przedstawiany w niemieckim mundurze ocenił, że dotychczas wizerunki te były "trochę mniej drastyczne".

Szonert-Binienda oddała się do dyspozycji Waszczykowskiego

W sobotniej rozmowie z Polską Agencją Prasową, Roman Giertych poinformował, iż oczekuje, że prokuratura rozpocznie postępowanie w trybie art. 60 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten przewiduje, że w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego prokurator wszczyna postępowanie albo wstępuje do postępowania już wszczętego, jeżeli wymaga tego interes społeczny. Postępowanie toczy się wówczas z urzędu, a pokrzywdzony, który przedtem wniósł oskarżenie prywatne, korzysta z praw oskarżyciela posiłkowego.

Maria Szonert-Binienda, żona dr. Wiesława Biniendy - członka rządowej podkomisji ponownie badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, została konsulem honorowym RP w Akron w Ohio w kwietniu. W sobotę MSZ poinformowało, że Szonert-Binienda oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

W piątek resort poinformował na Twitterze, że kierownictwo MSZ przeprowadziło rozmowę z konsul honorową. Jak podkreślono, "treści publikowane przez konsul na jej prywatnych kontach w mediach społecznych przed otwarciem konsulatu honorowego wyrażają jej prywatne poglądy".

Źródło: WP, PAP. MSZ

d3sk03r

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sk03r
d3sk03r
Więcej tematów