PolskaDonald Tusk: projekt zmian w ustawie o prokuraturze jest gotowy

Donald Tusk: projekt zmian w ustawie o prokuraturze jest gotowy

Ostateczny projekt zmiany ustawy o prokuraturze jest gotowy; przedłożenie go przez ministra sprawiedliwości to kwestia dni - powiedział w sobotę premier Donald Tusk.

Donald Tusk: projekt zmian w ustawie o prokuraturze jest gotowy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

30.11.2013 | aktual.: 30.11.2013 13:30

"Kierunek zmian, o jakich mówimy, to jest kierunek, którego oczekuję zarówno ja, jak i prokurator generalny, a więc tutaj nie ma żadnego istotnego sporu, jeśli chodzi o te najistotniejsze elementy poprawionej, zmienionej ustawy o prokuraturze" - dodał.

W ubiegłym tygodniu premier ocenił, że "nie wszystko gra" w pracy prokuratury. Ocenił jednak, że wynika to z tego, że Prokurator Generalny, mając pełną niezależność od władzy politycznej, ma równocześnie bardzo ubogie narzędzia do tego, żeby dyscyplinować i organizować pracę podległych mu prokuratorów.

W tym kontekście zapowiedział, że niezależnie od tego, czy uzna roczne sprawozdanie prokuratura generalnego za 2012 r. za wystarczające, nie będzie wnioskował o odwołanie Andrzeja Seremeta z tej funkcji.

Sprawozdanie trafiło do premiera w marcu br. W lipcu zastrzeżenia do niego wyraził minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Wskazał m.in. na "poważne mankamenty w efektywnym zarządzaniu kadrą orzeczniczą prokuratury", "pasywność w zakresie wypracowania sprawnych mechanizmów przejmowania do prowadzenia skomplikowanych spraw przez prokuratury okręgowe i apelacyjne" oraz "brak efektywnego nadzoru służbowego nad realizacją postanowień ustawowych w tym zakresie". PG nie zgodziła się z zarzutami ministra.

W piątek Seremet zapowiedział, że nie poda się do dymisji, jeśli premier nie przyjmie sprawozdania z działalności prokuratury. Jednocześnie dodał, że brak decyzji ws. sprawozdania rodzi sytuację "pewnej niepewności".

Premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". Ustawa nie określa terminu decyzji szefa rządu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)