Trwa ładowanie...

Donald Tusk o Turcji: To jest moment krytyczny, jestem bardzo zaniepokojony

- Od dłuższego czasu obserwuję negatywną ewolucję zdarzeń w Turcji. Będę rekomendował twarde stanowisko Unii - skomentował Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej decyzję ws. anulowania wyborów w Stambule. Były premier odniósł się także do swojego ewentualnego kandydowania w wyborach prezydenckich.
Share
Donald Tusk na Uniwersytecie Poznańskim
Donald Tusk na Uniwersytecie PoznańskimŹródło: PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk
dan9y70

Po zakończeniu uroczystości 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, na której gościł Donal Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej pytany był przez dziennikarzy o to, czy będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 r.

- To nie jest pierwszorzędna sprawa w Polsce, jakie ktoś ma plany polityczne i biorę w tym także siebie pod uwagę. Warto skupić się na tym, czego polityka dotyczy, a nie kto i kiedy będzie kandydował - powiedział polityk.

Odniósł się także do sprawy Elżbiety Podleśnej, znanej aktywistki, która usłyszała w poniedziałek zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Pod koniec kwietnia kobieta miała rozlepiać przy kościele obrazki Matki Bożej w tęczowej aureoli.

dan9y70

- Polska będzie wolnościową demokracją, o jaką walczyliśmy, póki nikt nikogo nie będzie prześladował za przekonania - powiedział Donald Tusk.

Czytaj także: Leszek Jażdżewski - "Tusk nie znał tekstu mojego wystąpienia"

Protesty w Stambule

Na pytanie dziennikarzy, jak ocenia sytuację w Turcji i czy nie zwiastuje ona końca akcesji tego kraju do Unii Europejskiej, odpowiedział:

dan9y70

- Od dłuższego czasu obserwuję negatywną ewolucję zdarzeń w Turcji. To jest na pewno moment krytyczny, jestem bardzo zaniepokojony. Będę rekomendował twarde stanowisko Unii wobec Turcji - stwierdził Tusk.

Przypomnijmy: w niedzielę Turecka Wysoka Komisja Wyborcza podjęła decyzję o anulowaniu i ponownym rozpisaniu wyborów lokalnych w Stambule, w których przegrała rządząca partia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W poniedziałek na ulice miasta wyszły setki protestujących. Mieli ze sobą garnki i patelnie, w które uderzali.

We wtorek do decyzji o anulowaniu wyniku wyborów odniosła się Unia Europejska. - Ta decyzja to podważanie demokracji i dryf w kierunku dyktatury – ostrzegli jej przedstawiciele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dan9y70

Podziel się opinią

Share
dan9y70
dan9y70
Więcej tematów