Donald Tusk o zatrzymaniu Elżbiety Podleśnej. "W głowie się nie mieści"
W przemówieniu Donalda Tuska na UAM w Poznaniu nie zabrakło nawiązania do zatrzymania przez policję Elżbiety Podleśnej. Kobieta usłyszała zarzut obrazy uczuć religijnych. - W głowie mi się to nie mieści - powiedział szef Rady Europejskiej.
07.05.2019 | aktual.: 07.05.2019 16:06
Donald Tusk był jednym z gości uroczystości 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szef Rady Europejskiej przemawiał tuż po tym, jak prezydencki minister Paweł Mucha odznaczył osoby zasłużone dla uczelni.
Były premier mówił o wolności ekspresji i przekonań, które jego zdaniem powinno pielęgnować się na uniwersytetach. Nawiązał także do zatrzymania przez policję Elżbiety Podleśnej. Kobieta usłyszała zarzut obrazy uczuć religijnych. W aureoli wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej umieściła tęczę, a plakaty znalazły się na koszach na śmieci i przenośnych toaletach przy kościele w Płocku.
Zatrzymanie autorki "profanacji". "Przedziwny fakt"
- Po tym, jak już ją wypuszczono, powiedziała, że jest zmęczona. I że nie mieści się jej to wszystko w głowie. Mnie, szczerze mówiąc, też nie mieści się to w głowie - powiedział Tusk. Szef Rady Europejskiej stwierdził, że o tym "przedziwnym fakcie" informowały wszystkie media, również w takich krajach jak Rosja i Iran.
Nawiązał też do kontrowersyjnego przemówienia Leszka Jażdżewskiego, które poprzedzało piątkowe wystąpienie Tuska na UW. - Nie mówiono o nim w Brukseli, ani nigdzie w Europie. Może dlatego, że tam takie przemówienia są normą - powiedział. Nawiązał także do słów Woltera, "nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia."
- Europa będzie Europą tak, jak ją wybraliśmy i Polska będzie wolnościową demokracjęą - taką, o jaką walczyliśmy - póki nikt nikogo nie będzie straszył, prześladował, więził za przekonania, ekspresję myśli czy artystyczną wrażliwość - powiedział szef Rady Europejskiej.
Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!