Donald Tusk o polityce Kościoła. Nie hamował się w ocenie

Donald Tusk powiedział, w nawiązaniu do działalności księdza Józefa Tischnera, że "wiara nigdy nie stała i nie stoi w sprzeczności z wolnością". Lider PO uczestniczył w konferencji pod hasłem "Myślenie według Tischnera", którą opozycyjna partia współorganizowała w Łopusznej pod Nowym Targiem.

Donald Tusk: brakuje mi w polityce Kościoła, którego doświadczaliśmy kilkadziesiąt lat temu
Donald Tusk: brakuje mi w polityce Kościoła, którego doświadczaliśmy kilkadziesiąt lat temu
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
oprac. AJK

17.06.2022 | aktual.: 17.06.2022 22:16

- Bardzo brakuje mi takiego Kościoła w polityce, którego doświadczaliśmy kilkadziesiąt lat temu. Ksiądz Tischner był tego uosobieniem - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas piątkowej konferencji.

Tusk: Po wolność szło się kiedyś właśnie do kościoła

- Chrześcijaństwo to dobra polityka, w której ludzie służą sobie nawzajem, nie pytając o kolor skóry, czy miejsce urodzenia - mówił były premier i były szef RE.

Jak wspominał, "po wolność szło się kiedyś właśnie do kościoła", i "o wolności rozmawiało się właśnie z księdzem - takim jak Józef Tischner".

- Wiara nigdy nie stała i nie stoi w sprzeczności z wolnością - ocenił Tusk, czym z jednej strony może "kupić" wierzących, ale jednocześnie stracić w oczach środowisk lewicowych i liberalnych.

Tusk mówił, że miał okazję rozmawiać z ks. Tischnerem o polityce, kiedy ten był kapelanem Solidarności.

Tusk o klimacie: To młodzi mieli rację

- Wszystko, co mówił, nadawało znaczenie tym słowom, które dziś są już tylko sloganami - powiedział szef PO w Łopusznej w Małopolskiem.

Jego zdaniem "nowa generacja młodych już dojrzała do spraw najważniejszych, tylko nie wszyscy to zauważyli".

- Niedawno niektórzy mogli sądzić, że twarda postawa wobec kryzysu klimatycznego to typowy dla młodych radykalizm. Po latach okazało się, że to młodzi mieli rację - ocenił.

Działalność ks. Tischnera

Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Ukończył Wydział Teologiczny i Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był uczeniem Romana Ingardena, wybitnego fenomenologa.

Od 1980 roku ks. Tischner był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, wykładowcą kilku krakowskich uczelni. W 1981 r. był kapelanem zjazdu "Solidarności". Zmarł w roku 2000. W pogrzebie ks. Tischnera w Łopusznej uczestniczyło niemal 20 tys. ludzi. Nauki ks. Tischnera spotykają się wciąż z krytyką hierarchów.

Kowal, Sowa i Szostkiewicz

Konferencję "Myślenie według Tischnera" w Łopusznej, gdzie wychował się autor "Historii filozofii po góralsku", zorganizowała PO i Instytut Obywatelski w Tischnerówce.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele PO, a także m.in. publicyści Wojciech Bonowicz, Adam Szostkiewicz, ks. Jacek Siepsiak, ks. Mieczysław Puzewicz. Konferencja rozpoczęła się w czwartek po południu. Na sobotę zaplanowano dwa panele z udziałem m.in. posła KO Pawła Kowala oraz ks. Kazimierza Sowy.

Autor: Beata Kołodziej (PAP)

Źródło artykułu:PAP
donald tuskkościółks. józef tischner
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1525)