Trwa ładowanie...

Donald Tusk będzie kandydował na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej

To już pewne. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że jest gotowy, aby sprawować swój urząd drugą kadencję. Obecna kadencja przewodniczącego RE kończy się w maju tego roku. Donald Tusk o swoich zamiarach poinformował podczas trwającego na Malcie spotkania przywódców krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Share
Donald Tusk będzie kandydował na drugą kadencję szefa Rady EuropejskiejŹródło: PAP/EPA, fot: STEPHANIE LECOCQ
d3u4r5v

Przewodniczący RE powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z wieloma przywódcami, którzy są gotowi poprzeć jego kandydaturę. Zastrzegł jednocześnie, że decyzja o wyborze na drugą kadencję zależy od przywódców poszczególnych państw unijnych.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział podczas szczytu na Malcie, że uzgodniono działania ws. uchodźców. Będzie pomoc praktyczną i finansową dla Libii, co pozwoli na zatrzymanie fali migracyjnej z tego kraju przez Morze Śródziemne do Europy. Unijna oferta obejmuje wsparcie dla libijskiej straży granicznej, by zapewnić skuteczną walkę z przemytnikami.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że liderzy uzgodnili natychmiastowe działania operacyjne, które pozwolą zmniejszyć liczbę nielegalnych migrantów.

- Pomożemy w szkoleniu i wyposażeniu libijskich służb przybrzeżnych, aby uniemożliwiać przemyt ludzi, i by wesprzeć misje poszukiwawczo-ratunkowe. Zaoferujemy także wsparcie ekonomiczne lokalnym społecznościom, by poprawić ich sytuację - dodał szef Rady.

d3u4r5v

Unia Europejska uważa, że wsparcie lokalnych władz miast i gmin na wybrzeżu Libii jest konieczne, by skuteczniej walczyć z przemytnikami ludzi, bo rząd nie kontroluje całego kraju. Do tej pory na wsparcie dla Libii Komisja Europejska przeznaczyła zaledwie 200 milionów euro. Wspólnota przekonuje, że chce zwiększyć wsparcie z puli pomocy rozwojowej dla Afryki. Dodaje, że część zadań może być sfinansowana z już działających projektów, na przykład w ramach Funduszu Powierniczego Unii Europejskiej na rzecz Afryki.

d3u4r5v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u4r5v
Więcej tematów