Trwa ładowanie...

Donald Trump przeciwko niepodległej Katalonii. "Powinni pozostać z Hiszpanią"

Donald Trump w sprawie konfliktu Madrytu z Barceloną zabrał stanowisko. Na konferencji prasowej w Waszyngtonie stwierdził, że sprzeciwia się zaplanowanemu na niedzielę katalońskiemu referendum.

Share
Donald Trump przeciwko niepodległej Katalonii. "Powinni pozostać z Hiszpanią"
Źródło: PAP, Fot: SHAWN THEW
d1n1yu8

- Jestem za zjednoczoną Hiszpanią. Naprawdę uważam, że mieszkańcy Katalonii powinni pozostać z Hiszpanią. Myślę, że byłoby szaleństwem, gdyby tak się nie stało – powiedział prezydent USA na wspólnej konferencji prasowej z hiszpańskim premierem.

Zaplanowanemu na niedzielę referendum w Katalonii sprzeciwiają się władze w Madrycie. W ubiegłym tygodniu hiszpański rząd zawiesił autonomię Katalonii i przejął kontrolę nad lokalnym budżetem. Policja wkroczyła do budynków zajmowanych przez regionalny rząd i zarekwirowała dokumenty związane z referendum.

Decyzje hiszpańskich władz wywołały protesty w Barcelonie

Rząd w Madrycie stoi też za akcjami konfiskowania plakatów wyborczych, a nawet przejęciem urn wyborczych. Władze liczą na to, że wystarczającym stopniu "zdyskredytowały" plan przeprowadzenia referendum niepodległościowego w Katalonii, w której mieszka 15 proc. ludności Hiszpanii. Referendum zostało uznane za nielegalne przez Trybunał Konstytucyjny.

d1n1yu8

Podziel się opinią

Share
d1n1yu8
d1n1yu8
Więcej tematów