placeholder_3a4je8

Donald Trump: odważne posunięcie prezydenta USA. Turcja zagrożona katastrofą gospodarczą

Donald Trump: odważne posunięcie prezydenta USA. Turcja w obliczu katastrofy gospodarczej w przypadku ataku armii na Kurdów po wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump: odważne posunięcie prezydenta USA. Turcja zagrożona katastrofą gospodarczą
Donald Trump: odważne posunięcie prezydenta USA. Turcja zagrożona katastrofą gospodarczą (East News)
placeholder_3a4je8

Donald Trump grozi Turcji katastrofą gospodarczą

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, w niedzielę 13 stycznia ostrzegł Turcję przed katastrofą gospodarczą. Może do niej dojść w przypadku ataku tureckiej armii na Kurdów, po wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii. Trump zaapelował także do syryjskich Kurdów nakazując, żeby nie prowokowali Ankary. Jak możemy przeczytać na jego Twitterze, jeżeli Turcja zaatakuje Kurdów, Stany Zjednoczone zniszczą ją ekonomicznie. Rosja, Iran oraz Syria stanowią największych beneficjentów długotrwałej walki między USA a Państwem Islamskim. Prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał, że chociaż Ameryka na tym korzysta, nie chce prowadzić wojen bez końca i najwyższy czas, aby amerykańscy żołnierze wreszcie wrócili do kraju.

placeholder_3a4je8

Donald Trump – działania USA w tureckim konflikcie

Należy zaznaczyć, że Kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). To właśnie one w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi prowadzą walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii. Przypominamy, że w połowie grudnia 2018 amerykański prezydent zapowiadał wycofanie sił USA z Syrii. Zaznaczył jednak, że do zakończenia tego procesu wciąż będzie wspierać kurdyjskie oddziały. Przypominamy, iż doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton, kilka dni temu potwierdził, że wycofanie wojsk USA z Syrii jest uzależnione od tego czy Turcja obieca nie atakować sprzymierzonych z Amerykanami Kurdów. Mimo to turecki minister obrony, Hulusi Akar, oznajmił w piątek, że odziały sprzymierzonych z USA Kurdów zaatakują w odpowiednim miejscu i czasie.

Polub WP Wiadomości
placeholder_3a4je8
placeholder_3a4je8