Trwa ładowanie...
d2c6vrr

Dominik Górny stworzył kiczowaty teledysk. Dostał medal od prezydenta

Z tego teledysku naśmiewali się internauci, a poznańska kuria "ze względów estetycznych" chciała jego usunięcia z sieci. Ostatecznie teledysk zrobiony na 1050. rocznicę chrztu Polski przetrwał krytykę, a sprawa ucichła. Teraz jego twórca Dominik Górny został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dominik Górny
Dominik Górny (poznan.uw.gov.pl, Fot: poznan.uw.gov.pl)
d2c6vrr

Premiera teledysku i piosenki "Chrzest Polski 966" zespołu Anno Domini miała miejsce w marcu 2016 roku. Nagrano je z okazji zbliżających się obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, na poznańskim Starym Rynku. Głównym pomysłodawcą był ks. Rafał Ostrowski, który o pomoc poprosił Dominika Górnego. I to właśnie on jest autorem muzyki i tekstu. Piosenkę wykonał razem z Anną Hetmańską. Teledysk stał się hitem w sieci.

Ogromna liczba wyświetleń piosenki nie umknęła uwadze Archidiecezji Poznańskiej, wymienianej w napisach końcowych jako jeden z inicjatorów. Kuria zażądała od twórców usunięcia filmu z internetu "ze względów estetycznych". Po tej interwencji teledysk rzeczywiście zniknął, ale tylko na kilka dni. Powrócił z małą zmianą - z napisów wykreślono Archidiecezję.

W czwartek, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wręczał zasłużonym Wielkopolanom odznaczenia państwowe. Wśród nich znaleźli się m.in. artysta plastyk prof. Józef Stasiński, osoby kultywujące pamięć o Powstaniu Wielkopolskim, ale także członkowie Towarzystwa Hipolita Cegielskiego, w skład którego wchodzi właśnie Górny. Uznano, że zasłużył się on lokalnemu środowisku, działając na rzecz edukacji i kultury jako inicjator budowy pomników Ignacego Paderewskiego i Hipolita Cegielskiego, ale również jako autor artykułów czy wierszy. Górny wydał kilka tomów poezji, jest także autorem tekstów do kilkudziesięciu piosenek.

d2c6vrr

Na sam koniec uroczystości o wojewody nie kto inny jak on zabrał głos i podziękował w imieniu odznaczonych. - To prawdziwa radość i nobilitacja móc znaleźć się w gronie tak znamienitych osobistości, które na co dzień tworzą trwałą jakość polskiej gospodarki, kultury, życia społecznego i obywatelskiego - mówił.

- To zaszczyt, że mogę w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczyć te odznaczenia. To moment szczególny. Dobrze, że jesteśmy dzisiaj w tak szerokim gronie. Mamy wśród nas wybitne osobistości - powiedział wojewoda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń.

Źródło: TVN24, poznan.uw.gov.pl,WP

d2c6vrr

Podziel się opinią

Share
d2c6vrr
d2c6vrr
Więcej tematów