Trwa ładowanie...
polska
06-10-2004 11:01

Dokument nieznany IPN

(RadioZet)
Instytut Pamięci Narodowej nie znał dokumentu, wskazującego, że politycznym inspiratorem porwania księdza Jerzego Popiełuszki był ówczesny sekretarz KC PZPR Mirosław Milewski – mówi Radiu ZET szef pionu śledczego IPN, prof. Witold Kulesza.

Dokument nieznany IPNŹródło: RadioZet
dfdraq2
dfdraq2

„Dokument ten może mieć istotne znaczenie w śledztwie dotyczącym zabójstwa księdza Popiełuszki, ale na razie musimy się z nim zapoznać” – podkreśla prof. Kulesza.

Generał Mirosław Milewski odpowiada już za zbrodnie komunistyczne. Jako funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa bezprawnie aresztował i wydał radzieckiej bezpiece żołnierza Armii Krajowej. Proces w tej sprawie toczy się przed sądem w Giżycku. Został jednak bezterminowo odroczony.

Milewski za czasów PRL długo pracował w wywiadzie. W 1981 r. został szefem MSW, później sekretarzem i członkiem Biura Politycznego KC PZPR. Został odsunięty w połowie lat 80. przez gen. Jaruzelskiego za udział w aferze „Żelazo” z lat 70. (przemyt złota i biżuterii przez wywiad PRL).

Z notatki ujawnionej wczoraj przez profesora Andrzeja Paczkowskiego wynika, że inspiratorem zabójstwa księdza Popiełuszki mógł być właśnie generał Milewski i że był o tym przekonany ówczesny premier, generał Wojciech Jaruzelski.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj