Dofinansowanie do stroju szkolnego dla biedniejszych uczniów
Jednolity strój szkolny dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, będzie dofinansowany ze środków przewidzianych na pomoc materialną dla uczniów.
Nie wymaga to zmian obowiązujących przepisów, w tym gminnych regulaminów przyznawania pomocy materialnej uczniom - poinformował w Sejmie wiceminister edukacji Stanisław Sławiński. Odpowiadał on w czwartek na pytania Krzysztofa Bosaka (LPR), który chciał się dowiedzieć m.in. czy i w jaki sposób resort edukacji będzie pomagał szkołom we wprowadzaniu mundurków.
Przepisy dotyczące udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze socjalnym pozwalają wykorzystać środki finansowe, przeznaczone na realizację Narodowego Programu Stypendialnego na zakup niezbędnego wyposażenia szkolnego - podkreślił Sławiński.
Wiceminister pytany, w ilu szkołach już teraz uczniowie noszą mundurki, odpowiedział, że ani MEN, ani GUS nie dysponują takimi danymi.
Z informacji uzyskanych w ramach bieżącego nadzoru pedagogicznego wynika jednak, że część szkół stosuje jednolity strój lub mundurki. W większości są to szkoły niepubliczne; są to też często szkoły o wieloletnich tradycjach, wywodzących się okresu międzywojennego, a nawet wcześniejszych - dodał.
Sławiński przypomniał, że zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty (jest on już po pierwszym czytaniu w Sejmie), o tym czy wprowadzić w danej szkole jednolity strój szkolny, jak ma on wyglądać oraz o zasadach jego noszenia ma decydować dyrektor szkoły w porozumieniu z radą rodziców.
Wyrażamy nadzieję, że proponowane zmiany zostaną uchwalone w terminie umożliwiającym wprowadzenie jednolitego stroju szkolnego od września 2007 - powiedział wiceminister.
Przypomniał również, że w ubiegłym tygodniu wicepremier, minister edukacji Roman Giertych podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół; zgodnie z nią, do końca czerwca szkoły zostały zobowiązane m.in. do umieszczenia w swoich statutach zapisów dotyczących zasad wprowadzenia jednolitych strojów uczniowskich.
W grudniu ub.r. LPR zapowiedziała, że złoży poprawkę do projektu ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą mundurki miałyby być obligatoryjne w szkołach podstawowych i gimnazjach.