Dodatkowe wojsko wysłane do pomocy po nawałnicach. "Byli potrzebni w sobotę, a przyjechali we wtorek"

Szef MON Antoni Macierewicz wydał decyzję o użyciu wojska dla wsparcia służb i mieszkańców poszkodowanych przez nawałnice w woj. kujawsko-pomorskim. Pojawiają się jednak głosy, że pomoc od armii przyszła za późno.

Dodatkowe wojsko wysłane do pomocy po nawałnicach. "Byli potrzebni w sobotę, a przyjechali we wtorek"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Jakub Kłoszewski

"Dzisiaj, na wniosek wojewody kujawsko-pomorskiego, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał decyzję o użyciu wojska w tym województwie" - napisała ppłk Pęzioł-Wójtowicz w komunikacie. Zapewniła, że MON jest w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów i administracji rządowej.

Ponad 30 żołnierzy i ponad 40 jednostek sprzętu wojskowego będzie udzielać pomocy w regionie tam, gdzie jest niezbędna. Wojsko będzie skierowane do pomocy m.in. do przygotowania terenu do odbudowy linii średniego i wysokiego napięcia - poinformowało MON. Jak podkreślono jest to kolejne wsparcie armii dla służb i mieszkańców poszkodowanych przez nawałnice.

"Ministerstwo Obrony Narodowej, wojsko pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów i administracji państwowej" - czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że z polecenia szefa MON jednostki wojskowe podległe Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych konsultują m.in. z sołtysami terenów dotkniętych nawałnicami zakres niezbędnej pomocy.

"Te siły i środki są adekwatne i zostały uruchomione zgodnie z zapotrzebowaniem" - podkreśliła rzeczniczka. Zapewniła, że pomoc wojskowa będzie udzielana stale, jak długo będzie potrzebna.

"Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami. Przedstawiciele armii biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy" - napisała ppłk Pęzioł-Wójtowicz. Dodała, że minister obrony "niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy".

Spóźniona pomoc?

W poniedziałek MON skierowało pomoc w poszkodowane przez nawałnice rejony w woj. pomorskim, na wniosek tamtejszego wojewody. Wiceszef MON Michał Dworczyk zapewnił w środę, że żołnierze przybyli wraz ze sprzętem na miejsce w kilka godzin po zgłoszeniu zapotrzebowania. Tam żołnierze usuwają szkody m.in. w miejscowości Rytel, która najbardziej ucierpiała w ciągu ostatnich dni. Sołtys gminy, Łukasz Ossowski ma jednak wyrzuty sumienia wobec rządzących. Jego zdaniem, pomoc wojska przyszła za późno. Sołtys przypomniał, że to wojewoda prawdopodobnie już w sobotę z samolotu oglądał teren i sprawdzał, jak wyglądają zniszczenia. Właśnie wojewoda, który jest przedstawicielem rządu w województwie może zwrócić się o pomoc wojska do władz centralnych.

- Nie wiem jakiej oceny dokonał podczas lotu, ale przedstawiciel wojewody, jego zastępca, pojawił się w Rytlu w poniedziałek. A my od soboty rano mówiliśmy, że nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić. Gdybym, jako sołtys, miał numer do pani premier lub ministra obrony, od razu zadzwoniłbym z prośbą o pomoc, na pewno bym się nie zawahał. Bo my mieszkańcy widzieliśmy, jak wyglądały lasy przed nawałnicą i jak wyglądają teraz. Pomoc wojska była potrzebna w sobotę rano, a nie wtedy kiedy się pojawiła - zarzucił Łukasz Ossowski.

Nawałnice na Kujawach i Pomorzu

W wyniku nawałnic, które przeszły w nocy z piątku na sobotę nad miejscowościami w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, i pomorskim, zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne. Ponad 20 tys. odbiorców w tych województwach pozostawało w środę przed południem bez energii elektrycznej. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. Od 10 sierpnia strażacy interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz.

Źródło: PAP, WP Wiadomości, RMF FM

Źródło artykułu:PAP
wojskoantoni macierewiczmon
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)