Dochodzenie zza oceanu
Bezprecedensowa kontrola amerykańskich
koncernów farmaceutycznych w Polsce. Po publikacjach
"Rzeczpospolitej" administracja USA sprawdza, czy amerykańskie
firmy farmaceutyczne wręczają w Polsce łapówki. Według informacji
"Rzeczpospolitej" Polska jest w tej chwili jedynym państwem objętym takim dochodzeniem.
W czwartek w nocy naszego czasu amerykańska agencja AP podała, że koncern farmaceutyczny Schering-Plough przyznał, iż działania jego spółki zależnej w Polsce zainteresowały amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC). 14 listopada Komisja wystosowała formalne polecenie przeprowadzenia dochodzenia w sprawie przestrzegania amerykańskiego prawa antykorupcyjnego przez firmy farmaceutyczne z USA, działające w Polsce.
"Kontrola nie dotyczy tylko nas. Sprawdzane są także inne amerykańskie firmy farmaceutyczne działające w Polsce" - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Robert Consalvo z centrali Schering-Plough w amerykańskim mieście Kenilworth.
Rzeczywiście: "Rzeczpospolita" ustaliła, że SEC kontroluje także m.in. polskie oddziały koncernów Eli Lilly oraz Johnson&Johnson. Śledztw nie chce komentować rzecznik SEC John Heine. "Komisja nigdy nie informuje, jakie śledztwa prowadzi" - powiedział. "Dopiero jeżeli kończymy śledztwo i kierujemy wniosek do sądu, ujawniamy, kogo on dotyczy".
Czemu Amerykanie tak interesują się działalnością swych koncernów w naszym kraju? - stawia pytanie "Rzeczpospolita". To efekt obowiązywania w USA głośnej ustawy o praktykach korupcyjnych za granicą (Foreign Coorupt Practices Act). Zabrania ona amerykańskim obywatelom i firmom korumpowania zagranicznych urzędników lub polityków w celu uzyskania pozwoleń na działalność, zdobycia kontraktów, wygrania przetargów itp.
"Nie mam pojęcia, dlaczego SEC sprawdza akurat amerykańskie firmy farmaceutyczne działające w Polsce" - mówi Robert Consalvo z Schering-Plough. Według informacji "Rzeczpospolitej" takie kontrole to efekt publikacji dziennika. Od maja do lipca 2003 r. gazeta ujawniła serię skandali w systemie ochrony zdrowia, w których padały także nazwy amerykańskich firm farmaceutycznych.