Trwa ładowanie...
dv7zq4s

Dochodzenie dyscyplinarne ws. posłów-adwokatów PiS? Arkadiusz Mularczyk: to ingerencja w mandat poselski

Do Naczelnej Rady Adwokackiej wpłynęły skargi na działalność siedmiu adwokatów - posłów. Według wnioskodawców posłowie ci, głosując za ustawami o Sądzie Najwyższym oraz o Trybunale Konstytucyjnym, mieli sprzeniewierzyć się rocie ślubowania adwokackiego. Jeden z oskarżanych, poseł Arkadiusz Mularczyk już zapowiada wystąpienie do ministerstwa sprawiedliwości o kontrolę postępowań dyscyplinarnych i składa zawiadomienie do prokuratury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arkadiusz Mularczyk składa zawiadomienie do prokuratury
Arkadiusz Mularczyk składa zawiadomienie do prokuratury (PAP)
dv7zq4s

Naczelna Rada Adwokacka prowadzi dochodzenie dyscyplinarne przeciwko m.in. posłom Prawa i Sprawiedliwości - alarmuje portal wpolityce.pl. To efekt skargi kilku osób, które zrzucają posłom-adwokatom, że głosując za przyjęciem ustaw o SN i KRS, sprzeniewierzyli się konstytucji i złamali składane ślubowanie adwokackie.

Skargi maja dotyczyć łacznie 11 posłów, z których siedmiu to adwokaci. Są wśród nich Małgorzata Wassermann, Bartosz Kownacki, Arkadiusz Mularczyk, Wojciech Szarama, Kazimierz Smoliński, Małgorzata Wypych oraz Andrzej Matusiewicz.

- Rzeczywiście, do naczelnej Rady Adwokackiej wpłynęły skargi na kilku adwokatów, którzy sprawują obecnie poselski mandat - powiedziała WP mecenas Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny adwokatury. - Zostały one przekazane rzecznikom dyscyplinarnym okręgowych izb adwokackich, tych do których przynależą posłowie jako adwokaci - dodała.

dv7zq4s

Jak tłumaczy WP mec. Krasowska skarga na adwokata nie może pozostać bez odpowiedzi. Rzecznik dyscyplinarny musi ustosunkować się do każdej z nich.

- W ciągu 30 dni musi podjąć decyzję. Może uznać, że skarga jest niezasadna i odmówić wszęcia postępowania lub je wszcząć, jeśli uzna, że mogły zostać naruszone zasady etyki adwokackiej - tłumaczy WP mec. Ewa Krasowska. Dodaje, że wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem, gdyż na decyzję rzecznika dyscyplinarnego przysługuje skarga do sądu dyscyplinarnego.

dv7zq4s

Skargi na posłów-adwokatów, a także posłów-radców prawnych, o których informuje portal wpolityce.pl, trafiły m.in. do rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Izby Adwokackiej w Krakowie. Z pisma zamieszczonego na portalu, które otrzymał poseł Arkadiusz Mularczyk, wynika, że wszczął on postępowanie dyscyplinarne wobec zarejestrowanych w Krakowie posłów-adwokatów. Poprosił ich o pisemne "ustosunkowanie się do przedmiotowych skarg".

"Domaganie się wyjaśnień przez organy adwokatury ws.głosowań posłów-adwokatów nad ustawami o SN i TK, to ingerencja w mandat poselski" - skomentował ten fakt na swoim profilu na Twitterze poseł Mularczyk.

- Ubolewam nad tym, że ktoś z adwokatury dąży do wojny z parlamentarzystami. Uważam, że są to działania nieroztropne. Brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do wszczynania postępowania dyscyplinarnego, bądź też domagania się od posłów wyjaśnień za działania wchodzące w zakres ich obowiązków. Te wynikają bowiem z mandatu posła i senatora, z przepisów konstytucji oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora i wszelkiego orzecznictwa w tej sprawie. Takie działania są nielegalne i bezpodstawne. Wiemy jak się kończyły przepychanki Sądu Najwyższego z Trybunałem Konstytucyjnym i prezydentem. Może samorząd adwokacki wymaga głębokiej reformy ustrojowej? - powiedział portalowi wpolityce.pl Arkadiusz Mularczyk.

dv7zq4s

WP próbowała skontaktować się z rzecznikiem dyscyplinarnym Okręgowej Izby Adwokackiej w Krakowie, by dowiedzieć się, na jakim etapie jest obecnie sprawa skargi na posłów-adwokatów. Niestety, był nieobecny.

- Nikt z Naczelnej Rady Adwokackiej niczego nie nakazywał rzecznikom izb okręgowych, ja również niczego nie mogę im nakazać. Są oni niezależni w swoich działaniach - zapewniła WP mecenas Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny adwokatury. Podkreśliła, że za każdym razem jest to autonomiczna decyzja rzecznika czy wszczynać postępowania wyjaśniające, a potem ewentualnie właściwe postępowania dyscyplinarne.

Poseł Arkadiusz Mularczyk na swoim profilu na Twitterze zapowiedział, że "w związku z postępowaniami dyscyplinarnymi wobec posłów adwokatów" występuje do resortu sprawiedliwości "o ich kontrolę oraz składam zawiadomienie z art. 234 kk.".

Art. 234 kk. stanowi, że "Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

dv7zq4s

Podziel się opinią

Share

dv7zq4s

dv7zq4s
Więcej tematów