Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Raty kredytów i WIBOR ostro w dół
Kredytobiorcy mogą spodziewać się obniżki rat kredytów hipotecznych już w maju. Zmiany w polityce stóp procentowych zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński, co potwierdzają analizy ekonomistów. Ile dokładnie spadną raty kredytów?
Kredytobiorcy w Polsce mogą cieszyć się z obniżki rat kredytów, co jest efektem spadku wskaźnika WIBOR. W ciągu kilku dni WIBOR obniżył się o 0,25 punktu procentowego, co przynosi realne oszczędności dla osób spłacających kredyty. Zmiana ta może oznaczać oszczędności od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie.
WIBOR a jego wpływ na kredyty
Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej oraz konferencji prezesa NBP, rynki finansowe zaczęły przewidywać szybki spadek stóp procentowych, co może nastąpić już w maju. WIBOR, który wpływa na oprocentowanie większości kredytów w Polsce, zareagował na te spekulacje natychmiastowym spadkiem.
Jarosław Sadowski z Rankomat.pl podkreśla, że spadek WIBOR 6M z 5,75 proc. do 5,49 proc. w ciągu sześciu dni to realne oszczędności. Przykładowo, rata kredytu na 500 tys. zł zaciągniętego na 30 lat może obniżyć się o 89 zł. Zmiana ta będzie widoczna przy najbliższej aktualizacji oprocentowania, która dla wielu kredytów następuje co pół roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co z 800 plus dla Ukraińców? "Oczekuję od rządu realizacji"
Obniżki stóp procentowych
Ekonomiści mBanku i ING przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 25 do 50 punktów bazowych. To oznacza, że kredytobiorcy mogą spodziewać się niższych rat już w najbliższych miesiącach. Zmiany te są wynikiem poprawy perspektyw inflacyjnych.
Analitycy przewidują, że w 2025 r. stopy procentowe mogą spaść o 75 punktów bazowych, a w 2026 r. o kolejne 100 punktów. To oznacza, że kredytobiorcy mogą liczyć na dalsze obniżki rat w przyszłości. Eksperci ING wskazują, że obecna polityka pieniężna jest najbardziej restrykcyjna od 15 lat.
Jakie korzyści dla kredytobiorców?
Dzięki obniżkom stóp procentowych, kredytobiorcy mogą spodziewać się znacznych oszczędności. Obniżki te są szczególnie korzystne dla osób z kredytami opartymi na zmiennym oprocentowaniu, które mogą odczuć różnicę już w najbliższych miesiącach.
Obniżka WIBOR wpływa głównie na kredyty z oprocentowaniem zmiennym, które w ostatnim czasie zyskiwały na popularności. W 2024 r. od 70 do 88 proc. nowych kredytów było zaciąganych na stałych warunkach, jednak obecny spadek WIBOR może skłonić nowych kredytobiorców do rozważenia zmiennego oprocentowania.
Dodatkowo, obniżki WIBOR przekładają się na wzrost zdolności kredytowej, co może poprawić sytuację osób starających się o kredyt. To pozytywna wiadomość dla wielu Polaków, którzy planują zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych.
Źródła: onet.pl. next.gazeta.pl