Dobra passa nie mogła trwać wiecznie. Notowania Szydło w końcu poszły w dół. Sondaż
Rosnące regularnie od kilku miesięcy notowania rządu w końcu uległy pogorszeniu. Podobnie oceny premier Szydło jako szefowej rządu. Po dwóch latach swojej działalności urzędujący gabinet nadal ma jednak więcej zwolenników niż przeciwników. Przeważają również zadowoleni z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło.
Z sondażu CBOS, który opisuje pap.pl, wynika, że w listopadzie do zwolenników rządu zaliczało się 40 proc. badanych, co stanowi spadek o 4 punkty proc. w stosunku do września. Przeciwników Rady Ministrów było z kolei 31 proc. (wzrost o 3 punkty proc.), a obojętność wobec rządu wyraziło 27 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. więcej w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca). 2 proc. respondentów, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, nie miała w tej sprawie zdania.
Jeśli chodzi o notowania Szydło, zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządu, wyraziło 49 proc. ankietowanych, co stanowi spadek o 4 punkty proc. porównaniu do badania z października. Niezadowolonych jest 37 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.), a 14 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania (wzrost o 2 punkty proc.).
Większość badanych (53 proc.) pozytywnie oceniła wyniki działalności rządu, co stanowi jednak spadek o 5 punktów proc. Źle działalność rządu oceniło 35 proc. (wzrost o 4 punkty proc.) Polaków, a 12 proc. respondentów (o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim miesiącu) nie miało w tej sprawie zdania.
Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2–12 listopada 2017 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Duda też nie ma powodów do zadowolenia
Nie tylko jednak rząd i Beata Szydło zaliczyli w ostatnim miesiącu spadek w sondażu. W innym badaniu CBOS, o którym pisaliśmy w WP w środę, odsetek zadowolonych z działalności prezydenta Andrzeja Dudy spadł o 6 punktów procentowych w porównaniu z październikiem. Prezydenta dobrze oceniło 62 proc. respondentów. Niezadowolenie wobec działań Dudy wyraziło 29 proc. ankietowanych, o 5 punktów procentowych więcej niż miesiąc temu.
Powodów do zadowolenia nie mają również posłowie. Pracę Sejmu dobrze oceniło zaledwie 31 proc. badanych, co oznacza spadek o 5 punktów procentowych od października, a źle - aż 54 proc. Tu odnotowano wzrost niezadowolonych o 4 punkty procentowe.