PolskaDo Zakopanego raczej latem

Do Zakopanego raczej latem

Wbrew obawom przedstawicieli branży turystycznej, wcale nie słabnie zainteresowanie miastem pod Giewontem. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Zakopane, również tych zagranicznych. Zakopane przestało być zimową stolicą Polski. Pretenduje raczej do miana letniej.

Do Zakopanego raczej latem
Źródło zdjęć: © Gazeta Krakowska

12.12.2006 | aktual.: 12.12.2006 08:40

Gdy w 2000 r. nasze miasto odwiedziło ok. 345 tys. gości, w 2004 r. – 346, to w roku ubiegłym liczba ich wyniosła ok. 357 tys., z czego 71 tys. – to turyści zagraniczni (w stosunku do 2004 r. wzrost o 14,3%).

Niewątpliwie następuje rozwój turystyki, jeśli chodzi o nasze miasto – twierdzi Agata Gąsienica, pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Zakopanem. Od czterech lat np. obserwujemy stały wzrost przyjazdów gości zagranicznych. Odwiedzają nasze miasto turyści z wszystkich krajów całego świata, nawet z tak egzotycznych i odległych jak: Brazylia, Australia, Japonia, Chiny. Ale oczywiście, dominują cudzoziemcy z krajów europejskich. Sporo jest także mieszkańców Ameryki, którzy mają z Podtatrzem coś wspólnego. Zagraniczni turyści, tak zresztą jak i nasi rodzimi coraz częściej wybierają się do Zakopanego nie zimą na narty, jak to dawniej było, ale wolą wakacyjne wypady w Tatry.

Miasto pod Giewontem przestało być zimową stolicą Polski. Ale śmiało można powiedzieć, że pretenduje do miana letniej. Króluje tu oczywiście sierpień (43 tys. gości). Latem, jak donoszą statystyki, odwiedziło nasze miasto 81 tys. gości, w tym 25 tys. z zagranicy. To jest o 14 tys. więcej niż zimą. Jeszcze kilka lat temu do Zakopanego przyjeżdżali bogaci turyści z Ukrainy, teraz wybierają, niestety, Alpy– twierdzi Maciej Gąsiorowski, zakopiański przedsiębiorca. A Zakopane, jak wynika z badań GUS, z roku na rok może pochwalić się coraz lepszą bazą noclegową (trzecie miejsce w województwie małopolskim – po Krynicy i Szczawnicy): 1842 miejsca hotelowe, 1129 – w pensjonatach, 2122 – w ośrodkach wczasowych, 1180 – w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, 600 – w kempingach. W 2005 r. na terenie Zakopanego udzielono 1 mln 162 tys. noclegów, w tym 203 tys. turystom zagranicznym (wzrost o 12% w stosunku do 2004 r.)– podsumowują przedstawiciele zakopiańskiego Biura Promocji Zakopanego i Podtatrza. Przeciętnie
jeden turysta spędza w Zakopanem trzy noce. I coraz częściej goście zatrzymują się w zakopiańskich hotelach.

Halina Kraczyńska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)