PolskaDo Warszawy **ściągną** tysiące sympatyków UE

Do Warszawy **ściągną** tysiące sympatyków UE

Sobotnia Parada Schumana ulicami Warszawy
będzie głównym punktem tegorocznych Polskich Spotkań Europejskich.
Organizatorzy zaplanowali także koncerty, seminaria, ukraińsko-
polsko-niemieckie forum oraz zjazd szkolnych klubów europejskich.
Imprezy te mają promować ideę integracji europejskiej oraz
poszerzać w ciekawy i lekki sposób wiedzę na temat UE.

Do Warszawy **ściągną** tysiące sympatyków UE
Źródło zdjęć: © AFP

Spotkania Europejskie, które są organizowane przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, potrwają do niedzieli. Od lat odbywają się w okolicach Dnia Europy 9 maja.

Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan- Roehrenschef powiedziała, że spodziewa się na organizowanej po raz ośmy Paradzie kilku tysięcy osób. Parada ma wyruszyć w sobotnie południe z placu Bankowego, następnie przejdzie ul. Marszałkowską, Świętokrzyską i Nowym Światem.

Podczas parady spodziewani są goście z Ukrainy, Gruzji i Niemiec. Jak informują organizatorzy, paradę mają poprowadzić unijna komisarz Danuta Huebner oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz.

Przy Nowym Świecie zostanie zbudowane Miasteczko Europejskie, w którym - jak zapewniają organizatorzy - będzie można bawić i uczyć o integracji europejskiej podczas quizów i konkursów.

W tym roku honorowy patronat nad obchodami spotkań europejskich objął ambasador Niemiec dr Reinhard Schweppe, który - jak mówił - bardzo się cieszy, że Niemcy mogą uczestniczyć w tym roku w Paradzie Schumana jako państwo przewodniczące pracom Unii Europejskiej.

Według Schweppe, bardzo pozytywnym sygnałem jest to, że w Polsce jest tylu młodych ludzi demonstrujących na rzecz jedności Europy, którzy biorą udział w spotkaniach europejskich. Ambasador ma nadzieję, że pogoda w sobotę będzie ładna i że na paradę przyjdzie "jak najwięcej osób".

Stephan Raabe, dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce - partnera Fundacji Schumana w organizacji spotkań europejskich - powiedział, że takie inicjatywy są bardzo ważne, szczególnie teraz, kiedy w Polsce pojawia się krytyczna debata na temat jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Raabe podkreślił, że wraz z przystąpieniem Polski do UE proces integracji europejskiej się nie zakończył. Dlatego istotne jest, żeby pokazywać pozytywne nastawienie do Europy. Jego zdaniem, Parada Schumana tworzy platformę, pokazującą po której stronie są młodzi ludzie w Polsce.

W ocenie prezes Fundacji Schumana, Parada jest jedyną pozytywną manifestacją w Polsce i najlepszą lekcją wiedzy o społeczeństwie. Jak podkreśliła, jest symbolem tego, że ludzie chcą coś tworzyć i dać sygnał, że w Polsce nie ma wielkiego podziału.

Głównym partnerem tegorocznych spotkań europejskich jest Parlament Europejski. W ocenie dyrektora Biura Informacyjnego PE Jacka Safuty, parada jest znakomitym momentem dla młodych ludzi, żeby przekazać im informacje o integracji europejskiej, w tym o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślił Safuta, jest to istotne szczególnie, bo za dwa lata odbędą się bezpośrednie wybory do PE i ważne jest, żeby młodzi ludzie dokonali wówczas świadomego wyboru.

W środę planowany jest dzień otwarty dla zainteresowanych w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Na środę planowane jest także śniadanie europejskie, podczas którego zostanie wręczona Polska Nagroda Europejska. W tym roku to wyróżnienie trafi do prof. Leszka Balcerowicza.

Polskie spotkania Europejskie, organizowane od 14 lat, mają na celu promocję członkostwa i aktywnego uczestnictwa w UE. Składają się na nie: konferencje, seminaria, debaty, Miasteczko Europejskie oraz koncerty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)