Trwa ładowanie...
d8gkvkw

Do USA z wizami

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Polska stara się o zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Polski podróżujących do USA. Stany Zjednoczone mają program ruchu bezwizowego dla państw, które spełnią określone kryteria. Jako pierwsi wizy do USA nie potrzebowali Brytyjczycy, którzy podróżują bez wiz do USA od 1988 roku.

Do programu dołączały następne kraje, ale USA przywracały też wizy dla obywateli Argentyny i Urugwaju.

Wizy do USA dla Polaków mogą zostać zniesione jeśli procent odrzuconych podań nie będzie wyższy niż 3 proc., ale Polska od kilku lat ma współczynnik odrzucenia podań o wizę do USA na poziomie około 10 proc.

Oprócz Polski Stany Zjednoczone wymagają wiz dla obywateli czterech krajów UE: Bułgarii, Cypru, Rumunii i Chorwacji.

W USA temat wiz dla Polaków wraca zazwyczaj przy okazji wyborów na prezydenta. Kandydaci na prezydenta zapewniają wtedy, że zniosą wizy do USA dla obywateli Polski. Ostatnia próba zniesienia wiz dla Polaków była za prezydentury Baracka Obamy przy okazji próby reformy imigracyjnej, ale republikańscy senatorowie zablokowali zmiany, które mogłyby być korzystne dla polskich obywateli.

Polska stara się o zniesienie wiz do USA na polu unijnym. W 2014 roku Polska powiadomiła Komisję Europejską, że USA nie stosuje zasady wzajemności, która zakłada takie samo traktowanie obu stron. A obywatele USA podróżujący do Polski nie potrzebują wiz.

W maju 2016 roku MSZ nie wykluczało tymczasowego wprowadzenia posiadania wiz dla Amerykanów przybywających do Polski. I miałby to być ruch wszystkich państw Unii Europejskiej ponieważ KE zastanawia się nad zniesieniem ruchu bezwizowego dla obywateli USA, Kanady i Brunei, które wymagają wiz od obywateli niektórych krajów Unii Europejskiej.

d8gkvkw

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8gkvkw
d8gkvkw
d8gkvkw
Więcej tematów
d8gkvkw