Do sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy zaostrzającym przepisy ws. dopalaczy - poinformował marszałek Grzegorz Schetyna. Rządowy projekt zaostrzający przepisy ws. dopalaczy ma zostać przekazany do prac w trzech sejmowych komisjach: administracji i spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz zdrowia.
- Chciałbym, aby została powołana podkomisja, która będzie procedować projekt rządowy, a także dwa pozostałe projekty: projekt klubu PiS oraz projekt lewicy - zapowiedział marszałek sejmu. SLD przewiduje całkowity zakaz reklamy dopalaczy oraz ograniczenie obrotu tymi produktami. PiS żąda, by handel dopalaczami był możliwy dopiero po uzyskaniu zgody, takiej samej, jaką przewiduje procedura rejestracji leków. Klub chce także wprowadzenia do Kodeksu karnego kary pozbawienia wolności do ośmiu lat za handel dopalaczami.
O rządowym projekcie ustawy we wtorek rozmawiali prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, Schetyna i marszałek senatu Bogdan Borusewicz. Wszyscy z nich zgodzili się co do konieczności szybkiej zmiany przepisów w sprawie dopalaczy. Schetyna podkreślił, że chciałby utrzymać dobre tempo pracy nad projektem ustawy zaostrzającym te przepisy. Zdaniem Schetyny, trzeba pokazać, że "państwo jest w stanie reagować błyskawicznie przy tak ważnych społecznie sprawach".
Przepisy w sprawie dopalaczy znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który został we wtorek przyjęty przez rząd. Zakłada on, że na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jako środki odurzające lub substancje psychotropowe.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny będzie mógł wstrzymać jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu albo nakazać wycofanie z handlu na okres do 18 miesięcy. W tym czasie prowadzone będą badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Ponadto inspektor będzie mógł zamknąć wytwórnię, sklep czy hurtownię z podejrzanymi produktami.
Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, będzie nakładana kara w wysokości od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł.