Do Muzeum Nikifora trafiły nowe eksponaty
Zbiory Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju wzbogaciły się o scenopis filmu dokumentalnego poświęconego malarzowi pt. "Taki świat", o rysunek jego autorstwa oraz o dwa wiersze.
Film "Taki świat" zrealizowano jesienią 1967 r. Jego reżyserem oraz scenarzystą był Tadeusz Stefanek. W filmie wykorzystano liczne dzieła Nikifora, a za komentarz posłużyły wiersze m.in. Jerzego Harasymowicza. Do zbiorów Muzeum trafił w czwartek także rysunek autorstwa Nikifora, przedstawiający Tadeusza Stefanka. Nowe eksponaty przekazała Muzeum Irena Eris.
Scenopis opatrzony uwagami reżysera oraz osób, z którymi konsultował się przy realizacji filmu, ma wartość dla badaczy, którzy zajmują się powstawaniem legendy Nikifora. Rysunek jest o tyle ciekawy, że przedstawia konkretną postać, podczas gdy bohaterowie większości prac Nikifora byli bezimienni - powiedział Wacław Kawiorski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (krynickie Muzeum Nikifora jest jego filią).
Oprócz tego otrzymaliśmy dwa wiersze o Nikiforze napisane przez Jerzego Harasymowicza oraz Tadeusza Śliwiaka - dodał Kawiorski.
Nowe eksponaty, zgodnie z wolą darczyńców, będą wystawiane w Krynicy.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, którego filią jest Muzeum Nikifora w Krynicy, posiada ponad 1200 prac wybitnego malarza- prymitywisty. Jest to największy zbiór w Polsce.
W Krynicy eksponowane są akwarele, gwasze i rysunki Nikifora o bardzo zróżnicowanej tematyce: pejzaże, przedstawienia cerkwi i kościołów oraz portrety. Są tam także pamiątki osobiste związane z malarzem: skrzynki i kasety na farby oraz pędzle, kawałki papieru, stare druki urzędowe, na których tworzył cenione dzisiaj obrazy. Szczególnym eksponatem jest skrzynia Nikifora, w której przechowywał swoje dzieła i która nie raz służyła mu jako miejsce do spania.
Część dokumentacyjna wystawy to książki, katalogi i plakaty z wystaw krajowych i zagranicznych, artykuły i notatki prasowe o Nikiforze oraz portrety-zdjęcia malarza wykonane przez Mariana Włosińskiego, prawnego opiekuna Nikifora w ostatnich latach jego życia.
Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (1895-1968), był malarzem samoukiem, jednym z najwybitniejszych twórców tzw. sztuki naiwnej. Pierwsze jego prace powstały ok. 1917 r. i nawiązywały do malarstwa ikonowego. Namalował akwarelą ponad 2 tys. architektonicznych pejzaży, głównie miejskich, z częstym motywem wieży kościelnej. Na obrazach zwykle podpisywał się "Matejko" lub "Netyfor" i opatrywał je (jako półanalfabeta) niezrozumiałymi lub błędnymi napisami.