Trwa ładowanie...

Do kiedy trzeba wykorzystać urlop z 2020? Podajemy datę

Pracującym na umowę o pracę przysługuje od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się stanie jeśli ten nie zostanie wykorzystany i do kiedy można to zrobić?

Co jeśli nie wykorzystaliśmy całego urlopu w 2020 roku? Do kiedy jest na to czas?Co jeśli nie wykorzystaliśmy całego urlopu w 2020 roku? Do kiedy jest na to czas?Źródło: Agencja Gazeta, fot: Cezary Aszkiolewicz
dvr5lfe
dvr5lfe

Polakom pracującym na podstawie umowy o pracę przysługuje od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku (w zależności od czasu pracy). Jest to prawo gwarantowane przez Kodeks Pracy i jest ono niezbywalne. Pracownik nie może z niego zrezygnować, gdyby istniała taka możliwość, tworzyłaby ono ryzyko, że pracodawcy będą wymuszać na swoich pracownikach rezygnowanie z urlopu np. pod wpływem groźby.

Co jednak jeśli np. pod wpływem zdarzenia losowego pracownik nie mógł wykorzystać swojego urlopu? Wówczas ten nie przepada, a po prostu przechodzi na kolejny rok. Czas na wykorzystanie go jest do 30 września. Co więcej, to pracodawca powinien zadbać aby do tego dnia pracownik wybrał swoje "wolne". Jeśli tak się nie stanie właściciel zakładu pracy może zapłacić karę od 1000 do nawet 30 000 złotych.

Pracującym na umowy o dzieło i umowy zlecenia urlop nie przysługuje. Z punktu widzenia państwa nie są oni bowiem nawet pracownikami, a "zleceniobiorcami". Ten termin przyczynia się również do zakłamania danych dotyczących bierności zawodowej. Polacy pracujący na umowy cywilnoprawne lub zajmujący się pracą dorywczą nie są bowiem traktowane przez Główny Urząd Statystyczny jako osoby pracujące.

Michał Woś o wydarzeniach z 2016 r.: opozycja zachowała się jak motłoch

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj