Trwa ładowanie...
d1jqyxt

Dmitrij Rogozin

Najnowsze informacje

Dmitrij Rogozin to jedna z najbardziej wpływowych osób w Rosji. Jest politykiem i dyplomatą. To wicepremier Rosji odpowiadający za przemysł obronny i kosmiczny.

Oceń jako pierwszy:
d1jqyxt
Data urodzenia:

21.12.1963 (wiek: 60 lat)

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov; Konstantin Zavrazhin

Życiorys

Dmitrij Rogozin to jedna z najbardziej wpływowych osób w rosyjskich władzach. Jednak zanim otrzymał nominację do funkcji, jakie obecnie pełni, to przeszedł długą drogę. Znany jest ze swoich nacjonalistycznych poglądów, które głosi już od kilkudziesięciu lat.

Dmitrij Rogozin mówi po angielsku, hiszpańsku, włosku i francusku. Za zasługi w realizacji polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej i wieloletnią nienaganną służbę dyplomatyczną otrzymał wyróżnienie prezydenta Władimira Putina.

Jest żonaty, ma syna. Zanim został politykiem, był sportowcem. Specjalizował się w piłce ręcznej, grał nawet w reprezentacji Związku Radzieckiego. Ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Moskiewskiego.

Działalność polityczna

W 1990 r. brał udział w odbudowie Partii Konstytucyjno-Demokratycznej (Partii Wolności Ludu). Został wybrany prezesem Stowarzyszenia Młodych Przywódców Politycznych Rosji - "Forum-90".

W październiku 1992 roku skierował wniosek do Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej w sprawie niekonstytucyjności porozumień Białowieskich w sprawie wypowiedzenia traktatu o utworzeniu ZSRR z 1922 r.

Później wspierał Radę Najwyższą Federacji Rosyjskiej w jej konflikcie z prezydentem Borysem Jelcynem. Stał na czele Rosyjskiego Komitetu Narodowego Kongresu Bliskich Duchowo Ludów Chrześcijańskich i moskiewskiego oddziału Fundacji Rosyjskich Świątyń.

W rosyjskim parlamencie pełnił wiele ważnych funkcji. Od kwietnia 2006 był w Dumie Państwowej przewodniczącym frakcji Ojczyzna, następnie został członkiem frakcji Sprawiedliwa Rosja – Ojczyzna (Związek Patriotyczny Ludu). Był członkiem Komisji Spraw Międzynarodowych, a następnie członkiem Komisji ds. Bezpieczeństwa. Pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej IV kadencji. Był przewodniczącym partii Rodina.

Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 9 stycznia 2008 r. został mianowany Stałym Przedstawicielem Federacji Rosyjskiej przy NATO w Brukseli.

Z biegiem czasu był coraz bardziej wpływową osobą w Rosji. Od grudnia 2011 do maja 2018 był wicepremierem Federacji Rosyjskiej oraz Przewodniczącym Zarządu Komisji Wojskowo-Przemysłowej Federacji Rosyjskiej

W grudniu 2018 roku został mianowany Specjalnym Przedstawicielem Prezydenta ds. Współpracy Międzynarodowej w Kosmosie. Dyrektor Generalny Państwowej Korporacji Kosmicznej Roskosmos od 24 maja 2018 r.

Wojna w Ukrainie

W trakcie wojny w Ukrainie zabierał głos m.in. w sprawie możliwości użycia broni atomowej. W dniu zwycięstwa (9 maja 2022 roku) oświadczył, że w wojnie nuklearnej Rosja "zniszczyłaby kraje NATO w 30 minut".

"NATO prowadzi z nami wojnę. Nie ogłosiło tego, ale niczego to nie zmienia. Teraz jest to oczywiste dla wszystkich" - stwierdził kłamliwie Dmitrij Rogozin, powtarzając propagandowe hasła Kremla.

"W wojnie nuklearnej kraje NATO zostaną przez nas zniszczone w pół godziny" - oświadczył następnie szef Roskosmosu w mediach społecznościowych.

W kolejnych zdaniach Rogozin wezwał jednak swój kraj, by nie prowadził wojny nuklearnej ze względu na dobro planety. "Nie wolno nam na to pozwolić, bo konsekwencje wymiany uderzeń nuklearnych wpłyną na stan naszej Ziemi" - napisał.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jqyxt
d1jqyxt
d1jqyxt
Więcej tematów
d1jqyxt