Trwa ładowanie...

Dmitrij Miedwiediew: Rosja będzie bronić rodaków na całym świecie

• Premier Rosji mówił o obronie przed dyskryminacją Rosjan w każdym zakątku świata
• Szef rządu Rosji wystąpił na forum diaspory w Moskwie
• Debatę zorganizowała przez fundację Russkij Mir

Share
Dmitrij Miedwiediew: Rosja będzie bronić rodaków na całym świecie
Źródło: AFP, fot: Damir Sagolj
d469c2l

Miedwiediew oznajmił, że obrona praw i interesów obywateli Rosji za granicą należy do najważniejszych zadań realizowanych m.in. przez MSZ, organizację Rossotrudniczestwo oraz komisję rządową ds. rodaków za granicą.

- Będziemy bronić waszych praw i interesów w każdym zakątku świata. Jeśli to konieczne, bronić przed dyskryminacją i szykanami ze strony lokalnych władz i organizacji - mówił premier Rosji. - Chcę, byście - jak wszyscy inni obywatele naszego kraju - w każdej chwili czuli, że stoi za wami Federacja Rosyjska - kraj, który nie porzuca swoich - dodał.

Według agencji TASS jako przykład podał Osetię Południową oraz Krym.

d469c2l

Premier mówił też o rosyjskojęzycznych mediach działających za granicą. Wyraził wdzięczność "tym, którzy piszą i mówią po rosyjsku, próbują powiedzieć prawdę o Rosji". Jak oświadczył, w 70 krajach świata funkcjonuje ponad 3 tys. mediów rosyjskojęzycznych, niekiedy "w środowisku jawnie agresywnym".

Miedwiediew wskazał na "presję wielkich globalnych mediów". - Coraz częściej stykamy się z tak zwaną presją propagandową, kiedy zamiast uczciwej i obiektywnej analizy wydarzeń tworzone są propagandowe klisze, których nikt nie musi udowadniać - powiedział.

Szef rządu ocenił, że zachowanie statusu prawnego języka rosyjskiego w krajach byłego ZSRR powinno być przedmiotem szczególnej uwagi, podobnie jak upowszechnianie języka rosyjskiego wśród młodego pokolenia obywateli. Miedwiediew również poparł propozycję uproszczenia procedury otrzymywania obywatelstwa przez Rosjan mieszkających w diasporach na świecie i przez ich dzieci.

Głównym tematem forum, które pod hasłem "W jedności z Rosją" trwa od niedzieli w Moskwie, jest polityka zagraniczna Rosji, interesy diaspory rosyjskiej w krajach świata, przestrzeganie praw i swobód jej przedstawicieli.

d469c2l

Jak zauważył dziennik "Wiedomosti", wydarzenie odbywa się w trakcie kampanii przed wrześniowymi wyborami do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji). Może ono zwrócić uwagę Rosjan mieszkających za granicą na to głosowanie. Rosyjscy wyborcy w pięciu krajach (Niemczech, Mołdawii, Izraelu, Estonii i USA) to łącznie ponad milion osób. Jednak np. w Niemczech (gdzie mieszka ich ponad 512 tys.) frekwencja w wyborach w 2011 roku wyniosła niecałe 2 procent (najwięcej zaś w Mołdawii - blisko 30 proc.).

Przy czym, jak konstatują "Wiedomosti", tematyka patriotyczna sprzyja rządzącej Jednej Rosji. Dzięki forum diaspory wyborca w Rosji przypomni sobie o tym, że istnieje "russkij mir" ("rosyjski świat" - wspólnota w sensie kulturowym), o którego interesy należy walczyć - powiedział dziennikowi politolog Abbas Gałłamow. Jego zdaniem adresatem forum diaspory jest głównie odbiorca w kraju.

Szefem fundacji Russkij Mir jest deputowany do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Wiaczesław Nikonow. Zasiada on we władzach rządzącej partii Jedna Rosja.

d469c2l

Podziel się opinią

Share
d469c2l
d469c2l
Więcej tematów