Trwa ładowanie...
19-09-2014 11:10

Dmitrij Miedwiediew podpisał decyzję dopuszczającą cła na towary z Ukrainy

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów zacznie wdrażać umowę stowarzyszeniową z UE. Polityk zapowiedział także zwrot Moskwy w stronę Azji.

Share
Dmitrij Miedwiediew podpisał decyzję dopuszczającą cła na towary z UkrainyŹródło: PAP/EPA, fot: Dmitry Astakhov / RIA Novosti
dryantq

- Polityka przeciwników Rosji stawia sobie za cel budowę nowego ładu światowego, w którym nasz kraj izoluje się od reszty globu - oświadczył Miedwiediew, przemawiając na Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym w Soczi.

Miedwiediew podkreślił, że kluczową strategią Rosji będzie teraz zwiększenie politycznej i gospodarczej roli w Azji, co umocni autorytet Moskwy również na Zachodzie. Strategia Rosji w Azji to nie "bezmyślna zemsta na Europie", lecz świadoma droga rozwoju - dodał.

Odpowiedź na sankcje

Premier odniósł się też do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej działania na Ukrainie; powiedział, że wszelkie próby wywierania presji na Moskwę jeszcze nigdy nie przyniosły skutku.

dryantq

- Jesteśmy największym pod względem powierzchni państwem świata, mocarstwem atomowym, w którym żyje 150 mln ludzi, terytorium o ogromnych zasobach naturalnych, wielkim rynkiem towarów, usług i inwestycji - zaznaczył rosyjski premier. - I czego chcą (nasi) przeciwnicy? Zbudować nowy światowy ład, bazujący na bezkompromisowej konfrontacji? Czy też w ogóle zamknąć oczy i udawać, że Rosji nie ma na mapie? Izolować nieco mniej niż połowę kontynentu eurazjatyckiego od reszty świata? - dodał

Rosyjski premier uznał za "niewłaściwe i niepotrzebne" dyskusje o zamknięciu się rosyjskiej gospodarki czy przestawieniu jej na mobilizację; podkreślił, że Rosja zamierza trzymać się głównych zasad polityki makroekonomicznej, a sankcje "prędzej czy później się skończą".

Miedwiediew wyraził także gotowość do współpracy z Zachodem, pod warunkiem, że zachodni partnerzy "nauczą się słuchać" stanowiska Rosji.

Reakcja na umowę stowarzyszeniową

Oświadczył, że podpisał rozporządzenie dopuszczające wprowadzenie ceł na towary z Ukrainy, jeśli Kijów zacznie wdrażać umowę stowarzyszeniową z UE.

dryantq

Umowę ratyfikowały we wtorek ukraiński parlament i Parlament Europejski. W środę rząd w Kijowie zatwierdził plan wdrażania porozumienia.

Polityczna część umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE została podpisana w marcu, a jej część gospodarcza - w czerwcu. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli, że wdrażanie umowy o wolnym handlu zostanie jednak odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

MSZ Ukrainy oświadczyło następnie, że odłożenie wdrażania umowy o wolnym handlu "usuwa hipotetyczne zaniepokojenie" Rosji związane z wpływem tego porozumienia na jej gospodarkę.

dryantq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dryantq
Więcej tematów