PolskaDłuższe urlopy rodzicielskie dla dzieci urodzonych od dzisiaj

Dłuższe urlopy rodzicielskie dla dzieci urodzonych od dzisiaj

Rodzice dzieci urodzonych po 17 marca nabywają nowe przywileje. Płatny urlop rodzicielski wydłużony zostaje do 12 miesięcy. Odpowiednie przepisy wchodzą w życie za pół roku, ale obejmą wtedy rodziców, z których jeden już przebywa na urlopach. Obecnie urlop macierzyński ma wymiar 20 tygodni, a dodatkowy - czterech.

Dłuższe urlopy rodzicielskie dla dzieci urodzonych od dzisiaj
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta bosman1

18.03.2013 | aktual.: 18.03.2013 07:00

Projekt wprowadza także nową instytucję - urlop rodzicielski. Łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka, natomiast w przypadku porodów mnogich - od 65 do 71 tygodni.

Ojcowie będą mogli skorzystać z urlopu rodzicielskiego na takich samych zasadach jak matki dzieci. Urlop w wymiarze do 26 tygodni, będzie mógł być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie będzie być mogła krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej.

Od decyzji rodziców dziecka zależeć będzie, które z nich skorzysta z urlopu w pełnym wymiarze albo w jaki sposób podzielą się tym urlopem, wykorzystując go w częściach.

"Ruch Matek Pierwszego Kwartału"

Dotychczas przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich obejmowały rodziców dzieci urodzonych dopiero po ich wejściu w życie. Tym razem rząd postanowił, że z nowych przepisów skorzystać mają wszystkie osoby przebywające na urlopie w momencie ich wejścia w życie. Obecnie urlop macierzyński trwa 24 tygodnie, co oznacza, że 1 września prawo do urlopów będą mieć rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, powstał ruch "Matek Pierwszego Kwartału", który domaga się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

"Nasze dzieci, pomimo że urodzone w jednym roku, zostaną od dnia narodzin podzielone na dwie grupy - te, które miały szczęście przyjść na świat po drugiej połowie marca 2013 r. i będą mogły spędzić z mamą lub tatą dwa razy więcej czasu oraz te, które urodziły się w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca 2013 r. i takiej szansy mieć nie będą - zostaną oddane do żłobka lub pod opiekę obcej osoby. Taki podział jest dla nich krzywdzący, zwłaszcza że inne ustawy np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin. Nasze dzieci od dnia narodzin będą więc dyskryminowane, na co się nie zgadzamy i z czym walczymy" - pisały "Matki Pierwszego Kwartału" w liście otwartym do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Ich zdaniem rozwiązaniem jest przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z 1 września na 10 czerwca, wtedy wszystkie dzieci urodzone w 2013 r. zostałyby objęte nowymi przepisami. "Takie rozwiązanie w żaden sposób nie skrzywdzi dzieci urodzonych w 2012 r., ponieważ mają one zapewnione takie same prawa jak ich rówieśnicy, którzy przyszli na świat w całym 2012 r. (...) Pozwólcie wszystkim dzieciom urodzonym w roku 2013 korzystać z takich samych przywilejów" - apelują rodzice.

Dzieci, które urodzą się 18 marca i później będą mogły spędzić więcej czasu z mamą! Wszystko za sprawą dłuższego urlopu macierzyńskiego. Z tej okazji chcielibyśmy przygotować specjalną galerię WP.PL. Potrzebujemy jednak Twojej pomocy! Jeżeli Twoje dziecko urodzi się pierwszego dnia szczęśliwego terminu, czyli 18 marca, prześlij nam jego zdjęcie i zdjęcie opaski na rączce z datą i godziną narodzin. Najlepsze fotografie opublikujemy!

rodzicerodzinaurlop
Zobacz także
Komentarze (4)