Trwa ładowanie...

Długi na polskich cmentarzach. Zobacz, jakie są stawki za grób

1 listopada za rogiem. Podczas gdy Polacy wydają krocie na znicze i wiązanki przed dniem Wszystkich Świętych, wielu z nich zapomina o wnoszeniu opłat za miejsce pochówku bliskich. W samym Wrocławiu zaległości dotyczą kilku tysięcy grobów. O jakich stawkach mowa?

Share
Długi na polskich cmentarzach. Zobacz, jakie są stawki za grób (zdjęcie ilustracyjne)
Długi na polskich cmentarzach. Zobacz, jakie są stawki za grób (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: East News, fot: Albin Marciniak
ddtormx

W samym Wrocławiu w tej chwili jest kilka tysięcy nieopłaconych grobów. Z racji nadchodzącego 1 listopada tamtejszy Zarząd Cmentarzy Komunalnych przypomina o konieczności przedłużenia ważności miejsca pochówku. W innym przypadku może on zostać zlikwidowany.

Jak duży jest problem i czy przybywa nieopłaconych grobów? - Każdego dnia ta liczba tak naprawdę się zmienia - mówi WP Wiadomości Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu

- Jedni płacą i przedłużają ważność grobu, a w tym czasie innym zmienia się status. Można powiedzieć, że jest konstans i ta liczba ciągle jest podobna. Zawsze ileś grobów jest opłaconych - dodaje Kluszycka.

ddtormx

Długi na polskich cmentarzach. Zobacz, jakie są stawki za grób

Stawki za miejsce pochówku we Wrocławiu są regulowane zarządzeniem prezydenta miasta. W myśl cennika z 17 stycznia 2020 roku, opłata za udostępnienie miejsca na trumnę lub urnę na okres 20 lat wynosi 1000 zł (grób ziemny), 1500 zł (grób ziemny głębinowy dwumiejscowy), 1900 zł (grób ziemny poziomy dwumiejscowy). Inne stawki dotyczą miejsca na urny z prochami - mowa o 700 zł w przypadku grobu głębinowego dwumiejscowego i 900 zł w przypadku czteromiejscowego.

Rząd planuje „małe lockdowny”? Kraska o decyzjach w sprawie obostrzeń

Po 20 latach zarządca cmentarza ma prawo zlikwidować grób, jeśli bliscy zmarłego nie przedłużą jego ważności. - Nie robimy tego od razu. Z czystej przyzwoitości, bo wiemy, że pamięć ludzka jest zawodna. Publikujemy w mediach ogłoszenia, w których przypominamy o konieczności wniesienia opłaty - dodaje Kluszycka.

Zdarza się, że ktoś zapomni o tym, iż minęła "ważność" grobu jego bliskiego. Są też sytuacje, gdy w rodzinie nie ma zgody, co do tego, kto powinien wziąć na siebie obowiązek uiszczenia opłaty. - Bardzo wiele osób uważa, że nie musi płacić. Czasem w rodzinie ktoś patrzy jeden na drugiego i czeka, kto zapłaci - mówi dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

ddtormx

Wrocław oferuje też możliwość nabycia miejsca na cmentarzu na okres 99 lat. To daje spokój następnym pokoleniom, ale oznacza też znacznie większy wydatek. W przypadku grobu dwumiejscowego opłata wynosi 8000 zł. Grób czteromiejscowy dwukondygnacyjny na 99 lat to koszt 12 000 zł.

Kurczy się miejsce na cmentarzach. Stawki za przedłużenie ważności grobu

Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu ma ten problem, iż zaczyna mu brakować miejsca na pochówek kolejnych wrocławian. Dlatego też Zofia Kluszycka nie ukrywa, że w przypadku braku opłat, groby będą likwidowane. Nie nastąpi to jednak z dnia na dzień.

- Można się zadeklarować, że za miesiąc, dwa będzie opłata. Wtedy my w sobie systemie zaznaczymy, że ten grób będzie opłacony. Są jednak też rodziny, które dzwonią od razu i mówią, że można likwidować - informuje Kluszycka.

ddtormx

Stawki za "przedłużenie" ważności grobu są inne, niż w przypadku pierwszego pochówku. Kształtują się następująco:

  • grób ziemny jednomiejscowy na następne 20 lat - 1000 zł
  • grób ziemny głębinowy dwumiejscowy na 20 lat - 1500 zł
  • grób ziemny rodzinny dwumiejscowy poziomy na 20 lat - 1900 zł
  • grób ziemny rodzinny trzymiejscowy poziomy na 20 lat - 2700 zł
  • grób ziemny rodzinny czteromiejscowy poziomy na 20 lat - 3500 zł
  • grób ziemny rodzinny pięciomiejscowy poziomy na 20 lat - 4300 zł
  • grób urnowy dwumiejscowy na 20 lat - 700 zł
  • grób urnowy czteromiejscowy na 20 lat - 900 zł
  • grób ziemny dla dzieci do lat 6 na 20 lat - 600 zł


Stawki za miejsce na cmentarzu. Jak to wygląda w innych miastach?

W Warszawie miejsce w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym Północnym wyceniono na 6000 zł (grób tradycyjny) lub 3600 zł (urnowy). W przypadku miejsca w pozostałej części nekropolii stawki za miejsce na okres 20 lat wynoszą 1850 zł w przypadku grobu pojedynczego, 2200 zł w przypadku grobu rodzinnego - dotyczy to miejsc bez prawa murowania nagrobku.

Przedłużenie ważności grobu na kolejnych 20 lat na warszawskim cmentarzu to wydatek od 1850 zł (pojedynczy) do 2200 zł (rodzinny).

ddtormx

W Gdańsku miejsce na cmentarzu po podwyżkach z 2020 roku kosztuje 2325,15 zł (grób tradycyjny) lub 1325,05 zł (urnowy). Zapewnienie sobie miejsca do pochówku na kolejnych 20 lat to z kolei wydatek rzędu 1275,15 zł (tradycyjny) lub 537,53 zł (urnowy). Istnieje też możliwość przedłużenia ważności grobu na 10 lat. W tym przypadku zapłacimy 50 proc. kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddtormx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddtormx
ddtormx
Więcej tematów