Trwa ładowanie...
d35l4lr

Dlaczego ludzie tęsknią za PRL-em?

Prawie 40% Polaków wolałoby żyć w czasach PRL-u - wynika z przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu przez OBOP sondażu. W dzisiejszej Polsce wolałoby żyć 43% ankietowanych.

Share
d35l4lr

Zdaniem socjologa Tomasza Żukowskiego, gościa radiowych Sygnałów Dnia, z coraz większym sentymentem wracamy do czasów PRL-u, ponieważ tamten okres kojarzy nam się z poczuciem stabilności i mniejszymi różnicami społecznymi. Ponadto, jak dodaje socjolog, przedstawicielom średniego pokolenia czasy Gierka kojarzą się z ich młodością.

Tomasz Żukowski uważa, że wiele osób, które tęsknią za czasami PRL-u, zbudowało sobie utopijną wizję socjalizmu, żeby móc łatwiej żyć w czasach kapitalizmu. Gość Sygnałów Dnia powiedział, że do realnego socjalizmu najbardziej tęsknią ludzie powyżej 40. roku życia, zwłaszcza ci, których młodość wiąże się z okresem stabilizacji za rządów Gierka.

Zdaniem socjologa, ludzie młodzi mają o tamtym okresie słabe pojęcie. Wiedzę o czasach PRL-u czerpią przede wszystkim z komediowych filmów, wyśmiewających ówczesne błędy, absurdy i nieprawidłowości.

Według Żukowskiego, liczba osób spoglądających z sentymentem na czasy PRL-u zależy od tego, jak szybko wyjdziemy z obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. (jask)

d35l4lr

Podziel się opinią

Share
d35l4lr
d35l4lr
Więcej tematów