Trwa ładowanie...

Dlaczego inflacja jest aż tak wysoka? Polacy wskazali "winnych"

Według Polaków wysoka inflacja to przede wszystkim skutek złej polityki rządu oraz wzrostu cen energii i paliw wywołanego wojną - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Odpowiedzi znacząco różniły się w zależności od tego, czy pytany był wyborcą Zjednoczonej Prawicy, czy opozycji.

Share
Protest opozycji w Sejmie na ślubowaniu Adama GlapińskiegoProtest opozycji w Sejmie na ślubowaniu Adama GlapińskiegoŹródło: Licencjodawca, fot: Wojciech Olkusnik
d4heprj

Na pytanie, kto lub co w największym stopniu odpowiada za obecny poziom inflacji, 33,7 proc. respondentów odpowiedziało, że polityka rządu, a 33,3 proc. - wzrost cen energii i paliw w związku z wojną w Ukrainie.

14 proc. badanych uważa, że inflacja to efekt pandemii, a niespełna 10 proc. obwinia politykę klimatyczną Unii Europejskiej. 1,5 proc. stwierdziło, że nie można wskazać żadnej z wymienionych odpowiedzi jako głównej przyczyny inflacji. 7,8 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Na inflację nie ma mocnych?

Jak zauważa "DGP", badanie pokazuje praktycznie idealną symetrię - narracja o odpowiedzialności rządu dominuje wśród wyborców opozycji, natomiast o wpływie wojny wśród wyborców PiS.

d4heprj

Jednocześnie mało kto wierzy, że jakakolwiek partia polityczna poradzi sobie z powstrzymaniem gwałtownej zwyżki cen. Na pytanie, która partia najlepiej sobie poradzi z inflacją, niemal co trzeci respondent stwierdził, że na polskiej scenie politycznej nie ma takiego ugrupowania. Z kolei co piąty zadeklarował, że nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

"Paragon grozy" w Gdańsku. Turyści nie dowierzają cenie za gofra

Dopiero poniżej najwięcej wskazań było na PiS (prawie 20 proc.), a na kolejnym miejscu - z wynikiem ok. 10 proc. - znalazła się Koalicja Obywatelska. Na pozostałe ugrupowania wskazało jedynie po kilka procent respondentów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

d4heprj

Źródło: DGP/RMF FM/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4heprj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4heprj
Więcej tematów