Trwa ładowanie...

Dlaczego inflacja jest aż tak wysoka? Polacy wskazali "winnych"

Według Polaków wysoka inflacja to przede wszystkim skutek złej polityki rządu oraz wzrostu cen energii i paliw wywołanego wojną - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Odpowiedzi znacząco różniły się w zależności od tego, czy pytany był wyborcą Zjednoczonej Prawicy, czy opozycji.

Protest opozycji w Sejmie na ślubowaniu Adama GlapińskiegoProtest opozycji w Sejmie na ślubowaniu Adama GlapińskiegoŹródło: Licencjodawca, fot: Wojciech Olkusnik
d16hvr9
d16hvr9

Na pytanie, kto lub co w największym stopniu odpowiada za obecny poziom inflacji, 33,7 proc. respondentów odpowiedziało, że polityka rządu, a 33,3 proc. - wzrost cen energii i paliw w związku z wojną w Ukrainie.

14 proc. badanych uważa, że inflacja to efekt pandemii, a niespełna 10 proc. obwinia politykę klimatyczną Unii Europejskiej. 1,5 proc. stwierdziło, że nie można wskazać żadnej z wymienionych odpowiedzi jako głównej przyczyny inflacji. 7,8 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Na inflację nie ma mocnych?

Jak zauważa "DGP", badanie pokazuje praktycznie idealną symetrię - narracja o odpowiedzialności rządu dominuje wśród wyborców opozycji, natomiast o wpływie wojny wśród wyborców PiS.

d16hvr9

Jednocześnie mało kto wierzy, że jakakolwiek partia polityczna poradzi sobie z powstrzymaniem gwałtownej zwyżki cen. Na pytanie, która partia najlepiej sobie poradzi z inflacją, niemal co trzeci respondent stwierdził, że na polskiej scenie politycznej nie ma takiego ugrupowania. Z kolei co piąty zadeklarował, że nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

"Paragon grozy" w Gdańsku. Turyści nie dowierzają cenie za gofra

Dopiero poniżej najwięcej wskazań było na PiS (prawie 20 proc.), a na kolejnym miejscu - z wynikiem ok. 10 proc. - znalazła się Koalicja Obywatelska. Na pozostałe ugrupowania wskazało jedynie po kilka procent respondentów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

d16hvr9

Źródło: DGP/RMF FM/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16hvr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d16hvr9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj