Dlaczego banan w świetle UV zmienia kolor na niebieski?
Wydawało by się, że banan jaki jest, każdy widzi: przede wszystkim - żółty. Tymczasem okazuje się, że jeśli świeżo dojrzały owoc umieścić w świetle UV zmienia on kolor na
niebieski! To zaskakujące odkrycie przypadło w udziale profesorowi Bernhardowi Krautlerowi, który kierował zespołem austriackich i amerykańskich naukowców. Jak mówi badacz, o dziwo, to zjawisko umykało do tej pory uwadze uczonych.
28.10.2008 | aktual.: 28.10.2008 18:03
Ową niebieską barwę banany zawdzięczają pewnym substancjom powstającym podczas rozpadu chlorofilu, czyli zielonego barwnika. W miarę jak skórka dojrzewającego owocu zmienia barwę z zielonej na żółtą, rozkłada się w niej chlorofil. I właśnie wtedy w promieniach UV owoc świeci na niebiesko.
Być może jednak to, czego nie widzieli ludzie od dawna znane jest zwierzętom. A to dlatego, jak tłumaczy prof. Krautler, że w przeciwieństwie do nas, dla wielu spośród zwierząt, które żywią się bananami światło UV jest widzialne. Czyli w ich oczach banany "włączają niebieskie światło", gdy są gotowe do spożycia.