Świat"Dla większości Rosjan wojna zaczęła się 22 czerwca"

"Dla większości Rosjan wojna zaczęła się 22 czerwca"

Obywatele Rosji nie chcą myśleć o tych bolesnych wydarzeniach - tak rosyjski historyk Nikita Pietrow skomentował rezultaty niedawnego sondażu niezależnego Centrum Analitycznego Jurija Lawady, z których wynika, że zaledwie 16% Rosjan wie, iż Związek Sowiecki 17 września 1939 roku najechał Polskę.

- Dla większości Rosjan wojna zaczęła się 22 czerwca 1941 roku, czyli z chwilą ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Sowiecki. Tego, co było wcześniej, w tym aneksji terytorialnych, nie uważają oni za wojnę. Stalinowska propaganda zostawiła trwały ślad w mentalności naszych obywateli - powiedział historyk.

Pietrow, który jest wiceszefem stowarzyszenia Memoriał, rosyjskiej organizacji pozarządowej dokumentującej stalinowskie zbrodnie, podkreślił, że "17 września 1939 roku - to faktyczne przystąpienie ZSRR do II wojny światowej". - Zgodę ZSRR wyraził w tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow. To tam zadeklarował intencje. Faktycznie przystąpił do wojny, wprowadzając wojska na terytorium sąsiedniego państwa - powiedział Pietrow.

- 17 września 1939 roku - to realizacja uzgodnień między Stalinem i Hitlerem; urzeczywistnienie tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Był to rozbiór Polski. Likwidacja polskiej państwowości - zaznaczył historyk. Według Pietrowa, "o tym, że było właśnie tak, można się przekonać chociażby czytając dyrektywę dla Mołotowa przed podróżą do Berlina w 1940 roku".

- Nie ulega wątpliwości, że podyktował ją Stalin. Powiedziano tam jasno, że w danej chwili zapisy protokołu do paktu zostały "wyczerpane" - oprócz punktu dotyczącego Finlandii. Słowem, zrealizowano wszystko, co przewidywał ten protokół - oprócz zaanektowania przez ZSRR Finlandii - dodał Pietrow.

Problemami przymierza Stalina z Hitlerem zajmuje się też inny rosyjski historyk - Jurij Basistow. Jest on autorem jeśli nie jedynej, to na pewno jednej z nielicznych oficjalnie opublikowanych w Rosji książek na temat sojuszu stalinowskiego Związku Sowieckiego z hitlerowskimi Niemcami. Praca ta, zatytułowana "Stalin-Hitler. Od paktu do wojny", została wydana w 2001 roku przez oficynę BLIC z Petersburga w nakładzie 500 egzemplarzy. Dzisiaj jest praktycznie nie do zdobycia.

Basistow podkreślił, że stalinowski ZSRR i hitlerowskie Niemcy zostały sojusznikami na 22 miesiące, a przyjaźń między nimi zaszła tak daleko, że Stalin wznosił w Moskwie toast za zdrowie Fuehrera, Mołotow zaś z trybuny Rady Najwyższej mówił o miłującym pokój Hitlerze.

Z kolei inny rosyjski historyk Siergiej Słucz niedawno przypomniał na łamach niezależnej "Nowej Gaziety", że "jeszcze przed 17 września 1939 roku, kiedy to Związek Sowiecki napadł na Polskę i przystąpił do II wojnie światowej, wielokrotnie naruszał on neutralność, udzielając pomocy nazistowskim Niemcom". Jako przykłady takiej pomocy Słucz wymienił naprowadzanie samolotów Luftwaffe na cele w Polsce przy użyciu radiostacji w Mińsku oraz pomaganie okrętom Kriegsmarine w Murmańsku, w tym zaopatrywanie ich w paliwo i żywność.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)