Dla kogo obowiązkowe szczepienia? Premier dostał rekomendacje
Rada Medyczna rekomenduje objęcie pewnych grup zawodowych obowiązkowymi szczepieniami przeciw COVID-19. A co z obostrzeniami dla osób niezaszczepionych?
Trwa dyskusja nad wprowadzeniem obostrzeń dla osób niezaszczepionych, a nawet szczepień obowiązkowych. Wzorce napływają do Polski choćby z Francji, gdzie z restauracji, siłowni czy kin mogą korzystać tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Podobne ograniczenia wprowadzono we Włoszech.
Obowiązkowe szczepienia. Dla kogo?
Kilkoro członków Rady Medycznej zachęcało premiera Mateusza Morawieckiego do wprowadzenia szczepień obowiązkowych dla niektórych grup zawodowych. Na pierwszy ogień mieliby pójść medycy oraz personel przychodni, szpitali etc.
- Jest część Rady Medycznej, która jeszcze mocniej zachęca np. do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia, podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy i w ogóle Unii Europejskiej, były obowiązkowe. I to bardzo poważnie rozważymy już w najbliższym czasie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że pacjenci, którzy przychodzą po ratunek do instytucji ochrony zdrowia, mogą być bardziej narażeni na zakażenie i skutki COVID-19.
Zobacz także: Czwarta fala z lockdownem dla niezaszczepionych?
Jednocześnie podkreślił, że Rada Medyczna nie dyskutuje jeszcze nad powszechnym obowiązkiem szczepień w Polsce.
Obostrzenia dla osób niezaszczepionych?
Przykłady Francji oraz Włoch pokazują, że wprowadzenie obostrzeń dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na szczepienie, powoduje gwałtowny wzrost liczby osób zaszczepionych.
We Francji, w bardzo krótkim czasie od ogłoszenia decyzji o dodatkowych rygorach sanitarnych, na szczepienia zapisało się ponad dwa miliony osób. We Włoszech w ciągu kilku godzin było to 250 tys. chętnych.
- Potrzebujemy więcej chętnych do tego, aby ostatecznie móc spać spokojnie i przerwać łańcuch zakażeń, a to się dzieje wtedy, gdy społeczeństwo osiąga odporność populacyjną - podkreślił szef rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Zapowiedział też, że - w razie dużego zagrożenia ze strony czwartej fali pandemii - będą rozważane bardziej rygorystyczne kroki.