'Diversity' - młodzież przełamuje stereotypy płci
Już po raz siódmy rusza ogólnopolski program edukacyjny Motoroli 'Diversity'. Tegorocznym tematem jest 'What's next?'.
05.02.2007 07:10
Krakowskie Centrum Oprogramowania Motoroli rozpoczyna siódmą edycję ogólnokrajowego programu edukacyjnego “Diversity”, skierowanego do uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych. Akcja ma zachęcić młodzież, a zwłaszcza dziewczęta, do wyboru studiów związanych z informatyką. Głównym założeniem, które wpisuje się w ideę różnorodności realizowaną przez Motorolę na całym świecie, jest zmiana stereotypowego postrzegania zawodu informatyka, a w szczególności inżyniera, jako domeny mężczyzn.
Zadaniem uczestników jest stworzenie strony internetowej, zainspirowanej tematem “What’s next?”. W konkursie mogą wziąć udział zespoły mieszane, przynajmniej w połowie składające się z dziewcząt, pod opieką nauczyciela. W tym roku po raz pierwszy należy zaprezentować stronę dwujęzyczną – po polsku i angielsku.
– Program ciągle się rozwija. Kiedy siedem lat temu rozpoczynaliśmy “Diversity”, wzięło w nim udział 120 uczniów – a w zeszłym roku ponad 2000. Wśród tegorocznych absolwentek informatyki są już dziewczyny, które uczestniczyły w pierwszych edycjach naszego konkursu. Kilka z nich skorzystało z praktyk w krakowskim Centrum Oprogramowaniu Motoroli. To dowód, że postawienie na edukację było właściwym wyborem, który przyniesie efekty – mówi Jacek Drabik, dyrektor zarządzający Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie.
W tym roku dla zwycięzców przewidziane są zwolnienia z czesnego na kierunki informatyczne, ufundowane przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu. Chcąc zachęcić do studiów informatycznych, każda z uczelni ufundowała 6 takich stypendiów na studia stacjonarne lub niestacjonarne, tworząc w ten sposób precedens w swoim procesie rekrutacji.
Nowością siódmej edycji będzie specjalnie przygotowany przewodnik po prawie autorskim dla młodzieży. Udostępniony na stronie konkursu www.diversity.pl będzie w przystępnej formie omawiał wszelkie zagadnienia związane z przestrzeganiem prawa autorskiego przy wykorzystywaniu materiałów do budowania stron internetowych.
Zgłoszenia uczestnictwa będą przyjmowane do 16 marca 2007 roku. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w połowie czerwca w auli Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Nagrody zostaną przyznane zespołom w trzech kategoriach: “Najciekawsza szata graficzna”, “Najciekawsze potraktowanie tematu” i “Najbardziej przyjazny interfejs użytkownika”. Wyróżnienia przyznają także internauci oraz publiczność zgromadzona podczas ceremonii.
diversity.pl