Disney reaguje na decyzje Trumpa. Rewolucja w firmie

Disney dołącza do kilku największych przedsiębiorstw w USA, które reagują na działania administracji Trumpa zmierzające do likwidacji inicjatyw związanych z różnorodnością, równością i integracją - podaje Reuters.

Disney wprowadza zmiany
Disney wprowadza zmiany
Źródło zdjęć: © PAP

Jeszcze w styczniu, tuż po objęciu urzędu prezydenta, Donald Trump podpisał dekret o zakazie programów różnorodności, równości i integracji. Jak podawała agencja AFP, w komunikacie na X przekazano, iż "Administracja podejmuje kroki w celu zamknięcia/zakończenia wszystkich inicjatyw, biur i programów DEI".

Reuters, cytując obrońców praw obywatelskich, podawał, że takie programy są konieczne, aby rozwiązać długotrwałe nierówności i strukturalny rasizm. Mimo to Trump i jego zwolennicy twierdzą, że programy DEI prowadzą do niesprawiedliwej dyskryminacji innych Amerykanów i osłabiają znaczenie zasług przy zatrudnianiu lub awansowaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosja przyjmie propozycję Zełenskiego? Ekspert: To jak gra w pokera

Disney wprowadza zmiany. To efekt działań Trumpa

Po rozpoczętych przez nowego prezydenta USA działaniach w tym kierunku, teraz także Disney próbuje zapobiec interwencji ze strony administracji Trumpa, wycofując się z niektórych inicjatyw.

Mowa między innymi o programie "Reimagine Tomorrow", który ma zostać przemianowany na "MyDisneyToday". Jak przypomina Reuters, jego celem było "wzmacnianie głosu niedostatecznie reprezentowanych grup" i zawierał on niektóre z zobowiązań w zakresie różnorodności, równości i integracji.

Za sprawą działań Trumpa Disney ma już nie uwzględniać różnorodności w kwestii wynagrodzeń pracowników, a zastąpi je tzw. "Talent Strategy", koncentrującą się na wynikach biznesowych.

Historia programów różnorodności sięga 1965 roku, gdy ówczesny prezydent Lyndon Johnson podpisał rozporządzenie dotyczące równych szans zatrudnienia, a co za tym idzie zapewnienia, że prywatne firmy, które otrzymają rządowe kontrakty, nie będą dyskryminować kandydatów do pracy ze względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową lub pochodzenie narodowe.

Czytaj też:

Źródło: Reuters, Nexta, PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)