ŚwiatDion przyszłym kandydatem na premiera Kanady

Dion przyszłym kandydatem na premiera Kanady

51-letni były minister ochrony
środowiska Stephane Dion został w Montrealu
niespodziewanie wybrany przewodniczącym Liberalnej Partii Kanady,
obecnie głównej siły opozycji, ale przez lata partii rządzącej w
Kanadzie.

Dion, który ma za sobą rownież karierę akademicką, otrzymał 2521 głosów na 4605 delegatów na zjazd partii, pokonując niespodziewanie byłego profesora Harwardu Michaela Ignatieffa, uważanego za faworyta do stanowiska lidera. Jednym z głownych celów polityki Diona jest poprawa stanu środowiska naturalnego, który budzi coraz większego obawy Kanadyjczyków.

Dion, który wywodzi się z francuskojęzycznej społeczności Quebecu i mówi po angielsku z silnym francuskim akcentem, poprowadzi prawdopodobnie w przyszłym roku liberałów, którzy mają za sobą wiele lat rządzenia krajem, do nowej walki wyborczej.

Były minister w rządzie liberałów w okresie od czerwca 2004 roku do stycznia 2006 roku będzie w tym celu musiał pokonać obecnego premiera Stephena Harpera i jego Konserwatywną Partię Kanady, która utworzyła rząd mniejszościowy 6 lutego b.r.

Według obserwatorów, rząd Harpera utrzyma się prawdopodobnie jeszcze tylko kilka miesięcy i w przyszłym roku prawie napewno odbędą się nowe wybory, które stworzą szansę na powrót do władzy liberałów, dominujących w życiu politycznym Kanady przez całe ostatnie stulecie.

Przyszłe zadanie wyborcze Diona nie będzie łatwe, bowiem przeprowadzony w przeddzień zjazdu sondaż Ipsos-Reid daje liberałom w przypadku objęcia przez niego pozycji lidera tylko 27-procentowe poparcie w przyszłych wyborach, w porównaniu z 35-procentowym poparciem dla konserwatystów.

Jako przedstawiciel społeczności francuskojęzycznej Dion może natrafić na chłodne przyjęcie ze strony wyborców angielskojęzycznych, a z drugiej strony w ojczystym Quebecu, w którym wybiera się jedną czwartą posłów parlamentu kanadyjskiego, wielu wyborców ma mu za złe, że zbyt stanowczo i jednoznacznie zwalcza idee separatystyczne i propozycje, by w drodze demokratycznego referendum doprowadzić do oderwania się tej prowincji od Kanady.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)