Trwa ładowanie...

Dinozaury też miały garby

Szkielet garbatego, mięsożernego dinozaura odkryto na terenie Hiszpanii. O znalezisku informują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".

Dinozaury też miały garbyŹródło: AFP, fot: Raul Martin
d1x8l89
d1x8l89

Szkielet pochodzi z wczesnej epoki kredowej, sprzed około 100-146 mln lat. Odkryto go w Las Hoyas w Hiszpanii. Znalezisko jest jednym z najlepiej zachowanych szkieletów mięsożernych dinozaurów z terenów dzisiejszej Europy.

Gatunek należał do karcharodontozaurydów, grupy w obrębie teropodów, dwunożnych drapieżnych dinozaurów. Naukowcy nadali mu nazwę Concavenator corcovatur, co oznacza "mięsożernego dinozaura z Cuenca, noszącego garb".

Oprócz wyjątkowego garbu w okolicach miednicy, concavenator posiadał również na przednich kończynach wypustki, do których mogły przyczepiać się pióra.

Teropody kojarzone były przede wszystkim z południową półkulą ogromnego kontynentu Gondwany, który później rozpadł się na dzisiejsze kontynenty. Ostatnie znalezisko może rzucić nowe światło na ewolucję tych dinozaurów.

Jak podkreśla współautor artykułu prof. Jose Sanz z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie jest to bardzo ważna grupa, ponieważ z niej wywodzą się ptaki. - Świat byłby zupełnie inny bez ptaków. W rzeczywistości ptaki są swego rodzaju wyspecjalizowanymi skrzydlatymi teropodami - dodaje.

d1x8l89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8l89
Więcej tematów