Trwa ładowanie...

Die Welt o igrzyskach: odważyliby się tak krytykować islam?

W mediach na całym świecie głośno jest o ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. "Die Welt" zastanawia się, czy reżyser paryskiego spektaklu odważyłby się na szydzenie z islamu.

Die Welt o igrzyskach: odważyliby się tak krytykować islam? Die Welt o igrzyskach: odważyliby się tak krytykować islam? Źródło: Twitter
dvcv8v1
dvcv8v1

"Kto krytykuje chrześcijaństwo, ten uchodzi dziś za nowoczesnego i oświeconego. Natomiast z szydzeniem z islamu należy raczej dać sobie spokój. Taką postawę po raz kolejny można było obserwować podczas uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Poniża się własną kulturę, aby świętować to, co obce" - pisze Jacques Schuster w serwisie dziennika "Die Welt".

Chrześcijaństwo jest jedyną religią, z której na Zachodzie można szydzić do woli, co można było zaobserwować podczas uroczystości otwarcia igrzysk w Paryżu - kontynuuje komentator.

Autor zastrzegł, że nie oburzyło go "kolorowe bezguście" spektaklu przypominającego Ostatnią Wieczerzę, co wzbudziło skrajne reakcje opinii publicznej w różnych krajach.

Warto jednak pamiętać, że w odpowiedzi na nie, organizatorzy ceremonii otwarcia igrzysk przeprosili katolików i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. Dyrektor artystyczny ceremonii Thomas Jolly zaznaczył, że nie wyszydzał chrześcijaństwa, a nawiązywał do starożytnej Grecji, ojczyzny igrzysk i idei olimpizmu, poprzez postać Dionizosa. Stwierdził, że obraz "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci nie był tu inspiracją.

dvcv8v1

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: pęknięte ściany, zalane podłogi. Tak żyją po przekopie Mierzei

"Odważyłby się tak przedstawić Mahometa?"

"Oglądając uroczystość, pytałem jedynie samego siebie, czy reżyser odważyłby się przedstawić proroka Mahometa jako nago tańczącego pod wieżą Eiffla niebinarnego Marsjanina" - pisze Schuster.

Jego zdaniem wolność słowa i tolerancja rozumiane są od pewnego czasu "skrajnie jednostronnie". "Krytyka wiary chrześcijańskiej jest uważana za dowód nowoczesności wynikającej z epoki oświecenia, podczas gdy tendencję do szydzenia z islamu należy raczej ograniczyć" - pisze.

dvcv8v1

Schuster zauważa, że podobny problem istnieje z rasizmem, który jest piętnowany, chyba że skierowany jest przeciwko białym. Według autora białym ludziom "się umniejsza" przez to, że "celebruje się inne kolory skóry, którym przypisuje się wszelkie możliwe wartościowe właściwości".

"Te zwyczaje można tłumaczyć nienawiścią do samego siebie, a także nieczystym sumieniem, które ma korzenie w kolonialnej przeszłości Europy" - pisze komentator. Prowadzi to do miłości do obcych i innych oraz do "obowiązkowej solidarności z całą ludzkością, z wyjątkiem własnej kultury" - konkluduje komentator "Die Welt".

Przeczytaj także:

Źródło: "Deutsche Welle"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvcv8v1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvcv8v1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj