Trwa ładowanie...

Dialog antyterrorystyczny USA z krajami Azji Środkowej

• Stany Zjednoczone ogłosiły w środę wzmocnienie współpracy z pięcioma łamiącymi prawa człowieka krajami Azji Środkowej
• Szerszej współpracy spodziewają się w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Turkmenistanie i Tadżykistanie
• Współpraca ma dotyczyć głównie walki z terroryzmem

Share
Dialog antyterrorystyczny USA z krajami Azji Środkowej
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3mbb93

Na zaproszenie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Waszyngtonie odbyło się drugie ministerialne spotkanie nowego forum kontaktów USA i tych krajów, zwanego C5+1. Obecni byli ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej.

Kerry ogłosił wzmocnienie dialogu z piątką krajów w celu ich wsparcia w walce z radykalizacją islamską, a także ograniczenia zagrożenie ze strony zagranicznych dżihadystów. Region Azji Środkowej jest kluczowy w walce z wpływami Państwa Islamskiego.

d3mbb93

Minister spraw zagranicznych Kazachstanu Jerłan Idrisow powiedział, że walka z terroryzmem musi być priorytetem dla C5+1, obok ułatwień w handlu regionalnym i rozwoju powiązań z krajami spoza regionu.

Ponadto ogłoszona w środę współpraca USA z piątką krajów ma obejmować handel i inwestycje, w tym w dziedzinie transportu oraz energii odnawialnej.

Spotkanie w Waszyngtonie zbiega się z 25. rocznicą wydzielenia się tych republik z ZSRR, a także początkiem ich stosunków dyplomatycznych z USA.

Cała piątka krajów jest krytykowana - również przez Departament Stanu USA - za autorytarne rządy i łamanie praw człowieka. Kerry odniósł sie do tego, zapewniając, że Stany Zjednoczone będą wciąż w rozmowach poruszać konieczność rządów prawa czy przestrzegania tak podstawowych praw człowieka jak wolność religii i stowarzyszeń.

Pierwsze spotkanie formatu C5+1 odbyło się w Uzbekistanie w listopadzie ub. roku.

d3mbb93

Podziel się opinią

Share
d3mbb93
d3mbb93
Więcej tematów