Trwa ładowanie...

Dialog antyterrorystyczny USA z krajami Azji Środkowej

• Stany Zjednoczone ogłosiły w środę wzmocnienie współpracy z pięcioma łamiącymi prawa człowieka krajami Azji Środkowej
• Szerszej współpracy spodziewają się w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Turkmenistanie i Tadżykistanie
• Współpraca ma dotyczyć głównie walki z terroryzmem

Dialog antyterrorystyczny USA z krajami Azji ŚrodkowejŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dt5icgk
dt5icgk

Na zaproszenie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Waszyngtonie odbyło się drugie ministerialne spotkanie nowego forum kontaktów USA i tych krajów, zwanego C5+1. Obecni byli ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej.

Kerry ogłosił wzmocnienie dialogu z piątką krajów w celu ich wsparcia w walce z radykalizacją islamską, a także ograniczenia zagrożenie ze strony zagranicznych dżihadystów. Region Azji Środkowej jest kluczowy w walce z wpływami Państwa Islamskiego.

Minister spraw zagranicznych Kazachstanu Jerłan Idrisow powiedział, że walka z terroryzmem musi być priorytetem dla C5+1, obok ułatwień w handlu regionalnym i rozwoju powiązań z krajami spoza regionu.

Ponadto ogłoszona w środę współpraca USA z piątką krajów ma obejmować handel i inwestycje, w tym w dziedzinie transportu oraz energii odnawialnej.

dt5icgk

Spotkanie w Waszyngtonie zbiega się z 25. rocznicą wydzielenia się tych republik z ZSRR, a także początkiem ich stosunków dyplomatycznych z USA.

Cała piątka krajów jest krytykowana - również przez Departament Stanu USA - za autorytarne rządy i łamanie praw człowieka. Kerry odniósł sie do tego, zapewniając, że Stany Zjednoczone będą wciąż w rozmowach poruszać konieczność rządów prawa czy przestrzegania tak podstawowych praw człowieka jak wolność religii i stowarzyszeń.

Pierwsze spotkanie formatu C5+1 odbyło się w Uzbekistanie w listopadzie ub. roku.

dt5icgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5icgk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj