Trwa ładowanie...
28-02-2015 16:43

"Der Spiegel": Niemcy przekażą Litwie pancerne haubice

Bundeswehra zgodziła się na przekazanie armii litewskiej haubic typu PzH 2000 - podał w sobotę "Der Spiegel". Litwa zabiega o wzmocnienie swojej armii w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. W zeszłym tygodniu resort obrony oświadczył, że bada możliwość dostaw.

"Der Spiegel": Niemcy przekażą Litwie pancerne haubiceŹródło: Ministerstwo Obrony Niemiec
d2ia72n
d2ia72n

Według "Spiegla" sekretarz stanu w ministerstwie obrony Katrin Suder powiedziała na forum parlamentarnej komisji obrony, że sprzedaż haubic z zapasów Bundeswehry jest możliwa, gdyż siły zbrojne dysponują wystarczającą ich liczbą.

Władze w Wilnie sygnalizowały zainteresowanie nabyciem tej broni, jednak - jak twierdzi resort obrony - nie złożyła jeszcze formalnego wniosku.

Suder oświadczyła, że ewentualny wniosek ze strony Litwy zostanie przez Berlin "przychylnie rozpatrzony".

d2ia72n

Bundeswehra dysponuje 183 samobieżnymi haubicoarmatami kalibru 155 mm o zasięgu pocisków do 40 kilometrów. Broń charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością - może oddać od 10 do 13 strzałów na minutę. Była wykorzystywana w Afganistanie.

Bundeswehra odmówiła wcześniej przekazania Litwie transporterów opancerzonych typu Boxer, tłumacząc, że niemiecka armia sama potrzebuje tych pojazdów. Decyzja ta była krytykowana przez niemieckie media jako odmowa wsparcia sojusznika z NATO.

Rosja oskarża Litwę o przekazywanie broni Ukrainie.

d2ia72n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ia72n
Więcej tematów