Demonstracje poparcia dla protestu niepełnosprawnych. Manifestacje w całej Polsce
5 maja, czyli w Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych na terenie całego kraju odbyły się manifestacje poparcia dla niepełnosprawnych oraz ich rodziców, którzy protestują w Sejmie. Największa z nich miała miejsce w Warszawie.
Demonstranci w stolicy zgromadzili się na ul. Wiejskiej pod gmachem Sejmu. Współorganizatorem manifestecji był Ogólnopolski Strajk Kobiet. Podczas wystąpień przed parlamentem poruszano nie tylko kwestie postulatów protestujących w Sejmie, ale też szerszej sytuacji osób z niepełnosprawnościami - między innymi trudności z poruszaniem czy znalezieniem pracy. Niektórzy uczestnicy demonstracji zapowiedzieli, że będą pojawiać się przed gmachem parlamentu codziennie, do momentu zakończenia protestu w Sejmie.
Pikiety odbywały się także w innych miastach, m.in. w Sopocie, Wałbrzychu czy Piotrkowie Trybunalskim. W ostatnim z miast zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które skandowało "wspieramy rodziców protestujących w Sejmie. Supermamy!". W Lublinie na demonstrację przybyło natomiast sto osób.
18 dzień protestu w Sejmie zaowocował również spotkaniem niepełnosprawnych oraz ich opiekunów z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Kolejna tura negocjacji nie przyniosła jednak przełomu. Jedna ze strajkujących matek, Marzena Stanewicz, powiedziała, że produkty przedstawione przez rząd [pomoc rzeczowa dla niepełnosprawnych] są "już zawarte w karcie Unii Europejskiej od 10 lat", ale w Polsce nie są realizowane.
- Mamy dzisiaj dzień godności osób niepełnosprawnych, a dla mnie, matki 25-letniego upośledzonego chłopca, to jest dzień dyskryminacji takich osób. (...) Dlaczego nas kopiecie i depczecie, dlaczego godność w tej Polsce jest poniżej minimum? Ja proszę o eutanazję dla mnie i dla mojego syna - mówiła zrozpaczona kobieta.
Źródło: gazeta.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl