Trwa ładowanie...

Demonstracje poparcia dla protestu niepełnosprawnych. Manifestacje w całej Polsce

5 maja, czyli w Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych na terenie całego kraju odbyły się manifestacje poparcia dla niepełnosprawnych oraz ich rodziców, którzy protestują w Sejmie. Największa z nich miała miejsce w Warszawie.

Demonstracje poparcia dla protestu niepełnosprawnych. Manifestacje w całej PolsceŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4j632q
d4j632q

Demonstranci w stolicy zgromadzili się na ul. Wiejskiej pod gmachem Sejmu. Współorganizatorem manifestecji był Ogólnopolski Strajk Kobiet. Podczas wystąpień przed parlamentem poruszano nie tylko kwestie postulatów protestujących w Sejmie, ale też szerszej sytuacji osób z niepełnosprawnościami - między innymi trudności z poruszaniem czy znalezieniem pracy. Niektórzy uczestnicy demonstracji zapowiedzieli, że będą pojawiać się przed gmachem parlamentu codziennie, do momentu zakończenia protestu w Sejmie.

Pikiety odbywały się także w innych miastach, m.in. w Sopocie, Wałbrzychu czy Piotrkowie Trybunalskim. W ostatnim z miast zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które skandowało "wspieramy rodziców protestujących w Sejmie. Supermamy!". W Lublinie na demonstrację przybyło natomiast sto osób.

18 dzień protestu w Sejmie zaowocował również spotkaniem niepełnosprawnych oraz ich opiekunów z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Kolejna tura negocjacji nie przyniosła jednak przełomu. Jedna ze strajkujących matek, Marzena Stanewicz, powiedziała, że produkty przedstawione przez rząd [pomoc rzeczowa dla niepełnosprawnych] są "już zawarte w karcie Unii Europejskiej od 10 lat", ale w Polsce nie są realizowane.

Zobacz także: Wciąż nie doszło do spotkania Kaczyńskiego z protestującymi. "On nie ma im nic do powiedzenia"

- Mamy dzisiaj dzień godności osób niepełnosprawnych, a dla mnie, matki 25-letniego upośledzonego chłopca, to jest dzień dyskryminacji takich osób. (...) Dlaczego nas kopiecie i depczecie, dlaczego godność w tej Polsce jest poniżej minimum? Ja proszę o eutanazję dla mnie i dla mojego syna - mówiła zrozpaczona kobieta.

Źródło: gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j632q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j632q
Więcej tematów