Trwa ładowanie...
d4bjkom

Demonstracje antyunijne w Paryżu

(AFP)
Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób bierze udział w czwartek w manifestacji w Paryżu zorganizowanej przez związki zawodowe w proteście przeciwko unijnym planom liberalizacji rynku energetycznego i prywatyzacji kolei. Dotychczas Francja była tym planom przeciwna.

d4bjkom

Organizatorzy manifestacji - komunistyczna centrala związkowa CGT - obawiają się, iż otwarcie rynku energetycznego i prywatyzacja kolei pozbawi przedsiębiorstwa państwowe monopolu na rynku francuskim, a CGT uprzywilejowanej sytuacji, w której może dyktować warunki pracodawcom.

Przewodniczący CGT, Bernard Thibault, który na czele 4 tysięcy związkowców udał się do Barcelony, aby wziąć udział w tam organizowanej demonstracji powiedział, iż francuscy związkowcy obawiają się narzucenia Francji anglosaskiego modelu urynkowienia energetyki i kolei, który prowadzi do stopniowej likwidacji sektora państwowego.

Zdaniem Thibaulta prawicowy rząd premiera Hiszpanii José Marii Aznara będzie chciał wykorzystać fakt, że jego kraj w tym półroczu przewodniczy Unii Europejskiej, by narzucić Piętnastce swoją ultraliberalną wizję Europy, podzielaną także przez labourzystów brytyjskiego premiera Tonny'ego Blair'a i konserwatystów szefa włoskiego rządu Silvio Berlusconiego.

Zanosi się na to, że Francja w dalszym ciągu będzie jako jedyna w gronie Piętnastki opierała się proponowanym zmianom, gdyż ani premier Lionel Jospin ani prezydent Jacques Chirac nie będą ryzykowali utraty związkowych głosów przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi. (mag)

d4bjkom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bjkom
Więcej tematów