Trwa ładowanie...
d2rv38f

Demonstracja w obronie Miloszevicia

Prawie 20 tys. zwolenników byłego prezydenta Jugosławii - Slobodana Miloszevicia demonstrowało we wtorek wieczorem w centrum Belgradu przeciwko wydaniu go trybunałowi haskiemu.

d2rv38f

Protest zorganizowała Socjalistyczna Partia Serbii. Uczestnicy domagali się uwolnienia byłego dyktatora, oskarżonego o zbrodnie wojenne w Kosowie, który od prawie trzech miesięcy przebywa w więzieniu.

Na transparentach widniały napisy: "Przeciwko Hadze i dla wolnej Serbii", "Oddamy życie, ale nie oddamy Slobodana".

W poniedziałek rząd serbski rozpoczął procedurę wydania Miloszevicia trybunałowi ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Ekstradycję umożliwiło uchwalenie w sobotę przez rząd jugosłowiański dekretu o współpracy z trybunałem. Zdaniem przedstawicieli rządu, a także adwokatów byłego dyktatora, jego wydanie trybunałowi może nastąpić najwcześniej w piątek.

We wtorek prezydent Jugosławii - Vojislav Kosztunica odrzucił możliwość wydania Slobodana Miloszevicia trybunałowi przed mającą się odbyć w piątek w Brukseli konferencją w sprawie pomocy finansowej dla Jugosławii. Wydanie Miloszevicia przed piątkiem byłoby złamaniem prawa. Zgodnie z obowiązującą tu procedurą, decyzję o deportacji podejmuje sąd okręgowy, od decyzji którego przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego - powiedział.

Władzom w Belgradzie zależy, by proces przekazania Miloszewicia i innych osób oskarżonych przez trybunał był całkowicie zgodny z literą prawa.(mon)

d2rv38f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rv38f
Więcej tematów