ŚwiatDel Toro nowym przewodniczącym MCK

Del Toro nowym przewodniczącym MCK

08.11.2001 15:43, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Hiszpan Juan Manuel Suarez del Toro został w czwartek nowym przewodniczącym Międzynarodowej Organizacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Del Toro, z wykształcenia inżynier, przez 30 lat pracował w hiszpańskim oddziale Czerwonego Krzyża, a od 1994 r. był jego przewodniczącym.

49-letni del Toro zdobył większe poparcie niż kandydująca na te stanowisko kolejny raz, była przewodnicząca organizacji Norweżka Astrid Heiberg. W wyborach nowego przewodniczącego Organizacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca brali udział przedstawiciele 178 krajów.

W 1863 r. Szwajcar Henry Dunant założył komitet, który postawił sobie za cel organizowanie opieki nad rannymi i chorymi żołnierzami oraz doprowadzenie do zawarcia międzynarodowego porozumienia, które gwarantowałoby pomoc żołnierzom wszystkich stron walczących i nietykalność niosącego tę pomoc personelu. Rok później porozumienie takie - Konwencja Genewska, zostało podpisane przez 16 państw. Inicjatorzy akcji utworzyli Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża z siedzibą w Genewie.

W 1919 r. powstała Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, która później przekształciła się w światową Federację Narodowych Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, Czerwonego Półksiężyca (kraje muzułmańskie) i Czerwonego Lwa i Słońca (Iran). Aktywnym jej członkiem jest Polski Czerwony Krzyż.

Działalność MCK zyskała wielkie uznanie międzynarodowe, czego dowodem było 3-krotne przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla (w 1917, 1944 i 1963 r.).

Polski Czerwony Krzyż został wpisany do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w 1919 r. Obecnie do zadań PCK należy m.in. organizowanie opieki nad uchodźcami, konwojów pomocy i upowszechnianie międzynarodowego prawa humanitarnego. Organizacja prowadzi także działalność w zakresie honorowego krwiodawstwa, propagowania zdrowego stylu życia. Kilka razy w roku członkowie PCK wychodzą na ulice, aby zbierać pieniądze dla najuboższych. (miz)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także